ABD belgeleriyle Vietnam hezimeti

272 izlenme26 Şubat 2018
Reklamlar

Sözde süpergüç ABD'nin tarihine kara bir leke olarak düştü Vietnam Savaşı. Amerika yıllar boyunca bu utanç verici mağlubiyetini dünyaya unutturmaya çalıştı. Soğuk Savaş döneminde dünya Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Dünya ülkeleri ya Amerika'ya yaklaşacaktı, yada Komunist Rusya'ya. Bu dönemde tampon bölge oluşturulmak istendi. Ancak Vietnam konusunda anlaşma sağlanamadı.

500 BİN ASKER GÖNDERDİ

Kuzey ve Güney Vietnam'da oluşturulan Komunizm karşıtı fikirler ABD ve Rusya'yı birbirine düşürdü. Komunizm ile yönetilen Kuzey Vietnam üzerinde ABD bölme planları yaptı. Ancak bu planlar Cenevre Anlaşması ile bozuldu ve iki bölge tek devlet haline getirildi. Bu dönemde bögeye hakim olmak isteyen Rusya yanlısı Kuzey Vietnam lideri Ho Chi Minh Vietnam'ın tamamını ele geçirmek istedi. 1957 yılında Güney Vietnam'da olaylar patlak verdi. ABD bunu fırsat bilerek harekete geçti ve Güney Vietnam'a tam 500 bin asker gönderdi.

ABD'nin gelişiyle bölge adeta cehenneme döndü ve büyük kıyımlar yaşandı. Bugün hala hissedilen portakal gazıyla suları ve toprağı zehirledi. Köyleri basan ABD askerleri kadın, çocuk yaşlı demeden birçok sivili katletti. 1964-1973 yılına kadar Amerikan uçakları bölgeye tam 2 milyon ton bobma bıraktı. Savaş ve kıyım tam 21 yıl boyunca sürdü. Vietnamlı direnişçiler ise bölgede ABD askerlerine karşı büyük bir direnç gösterdi. Bu direniş karşısında Amerikan askerleri korkuya kapıldı. Hatta birçoğu canlarını kurtarmak için askerden kaçarak firar etti.

1975 yılında Kuzey Vietnam birlikleri Güney Vietnam'ın başkentini ele geçirdi. ABD için yenilgi artık kaçınılmazdı. Ağır kayıplar veren Amerika bölgeden geri çekilmek zorunda kaldı.

3 MİLYON İNSAN KATLEDİLDİ

Günümüzde sözde barışın savunuculuğunu yapan Amerika, Vietnam'da tam 3 milyon insanı vahşiçe katletti. II. Dünya Savaşı'nda 2 milyon 57 bin 244 ton bomba kullanan Amerika, Vietnam'da 7 milyon 78 bin 32 ton bomba kullandı. Ayrıca Amerika 18 milyon 2 bin vvaril portakal gazı kullandı. 4 milyondan fazla insan portakal gazından etkilendi. 400 bin insan bu gaz nedeniyle hayatını kaybetti. 500 bin çocuk engelli olarak dünyaya geldi. Günümüzde Vietnam ve Kamboçya'da patlamamış bombalar nedeniyle insanlar hala hayatlarını kaybetmekte.

ABD'NİN İTİBARI YERLE BİR OLDU

ABD resmi kayıplarına göre Amerika bu savaşta 58 bin askerini kaybetti. Ancak gerçekte bu sayı 120 bin civarındadır. Ayrıca Amerika savaşta 2200 hava aracını kaybetti. ABD askerleri savaş sırasında ve sonrasında ağır psikolojik bunalımlara sürüklendi. Hatta birçok ABD askeri savaş sonrasında intihar etti.

ABD'nin II. Dünya Savaşı'nda kazandığı özgüven Vietnam Savaşı'nda yerle bir oldu. Bugün çekilen Hollywood filmleri ABD'nin, yıkılan itibarını kurtarmaya çalışsa da yenilgi aslında çok açık. Bugün demokrasi ve insan hakları dersi veren ABD, gerçek yüzünü Vietnam Savaşı'nda göstermiştir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Atatürk Mason muydu belgesi Die logen der Freimaurer - Aytunç Altındal 5 ZIRHLI ARACA DİRENEN KAHRAMAN... TARİH SENİ UNUTMAYACAK! Ertan Özyiğit'ten olay açıklama: Sivrisinekleri büyük şehirlerin üzerine attılar Dibini görmediğiniz bir suya asla girmeyin

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Trabzon Polis Okulu tüyleri diken diken etti