Gündem
07 Kasım 2017 ( 6539 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan, Sokullu Mehmet Paşa'nın mektubunu hatırlattı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Türkiye'ye yönelik saldırılara işaret ederek, tarihi bir anekdotu paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Durmayacağız, üzerine üzerine gideceğiz, bizim bir şehidimizin kanı binlerce teröristin kanıyla ölçülemez. Bu böyle bilinsin" ifadelerini kullanarak, Sokullu Mehmet Paşa'nın Venedik Büyükelçisi Barbaro’ya verdiği yanıtı anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anlattığı anekdot şöyle:

"Biz sizden Kıbrıs Krallığı'nı alarak kolunuzu kestik. Siz ise donanmamızı yenmekle bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kol yerine gelmez ama tıraş edilen sakal daha gür biter."

Ne olmuştu?
Osmanlı donanmasının ilk defa bozguna uğradığı İnebahtı Deniz Savaşı’ndan sonra, II. Selim’in emriyle yeni bir donanma kurulur. Donanmayı kurmakla görevlendirilen Kılıç Ali Paşa, bahar ayında donanmayı her şeyi ile hazırlamıştı.
İnebahtı’da Kıbrıs’ı almak için uğraşan Haçlı Armadası bu amacına ulaşamamıştı. Sokullu Mehmed Paşa, 7 Mart 1573’de Venedik Büyükelçisi Barbaro’ya mektup yazmıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çinli uzman koronavirüsün biteceği tarihi açıkladı BU VİDEO İÇİN NASIL BİR BAŞLIK YAZACAĞIMIZI BİLEMEDİK.. "Gitmeseydik, vurulmasaydık ne namus ne de ar kalacaktı" HAİN PLANI AÇIKLADI,ERDOĞAN'I LAHEY'DE YARGILAMAK İSTİYORLAR