Harf inkılabı diye tepinenler buna ne diyecek!

21298 izlenme 24 Ekim 2020
Reklamlar

Beyazıt Sahaflar Çarşısı Dernek Başkanı Adil Sarmusak, Cumhuriyet döneminde harf inkılabının ardından sahaf kitaplarına karşı aşırı bir düşmanlık oluştuğunu belirterek yaşanan acı bir olayı anlattı.

İbn-i Sina'nın tıp kitabı çıkıyor

Beyazıt Sahaflar Çarşısı Dernek Başkanı Sarmusak, Profesör Adil Güven'in anısından anlattığı olay şu şekilde; Balat'ta bir kütüphanenin yetkilisin bir kanı arabası tutarak aracın sahibinden kitapları Haliç'e atmasını istiyor. Araç sahibi kitapları atarken bir seferinde Avusturya Sefiri'ne denk geliyor. Avusturya Sefiri, kanı arabasının sahibine 'bu kitapları bana satar mısın?' diyor ve 15 lira karşılığında bir araba kitabı satın alıyor. Bu kitapların arasından dünyada tek nüshası olan İbn-i Sina'nın Tıp kitabı çıkıyor.

Türk devletine vermediler

Sarumsak, bugün bu kitabın Viyana Müzesi'nde bulunduğunu belirterek, Türk devletinin bu kitabın bir kopyasını istediğini ancak Avusturya devletinin bu kitabın kopyasını dahi vermediğini belirtiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Odatv'den Barış Terkoğlu sabaha karşı gözaltına alındı ERDOĞAN AHMET NECDET SEZERİ CANLI YAYINDA BÖYLE REZİL KEPAZE ETTİ.. İZLE PAYLAŞ. Yoğum bakımda skandal görüntüler Fatih Altaylı’ya unutamayacağı cevap!