Gündem
29 Şubat 2020 ( 7526 izlenme )
Reklamlar

İdlibteki Santranç

Usta Yazar Ergün Diler Çok Önemli Bir Yazı Kaleme Aldı Türkiye Ile Rusya’yı Kimin Karşı Karşıya Getirdiğini Tüm Delilleri Ile Birlikte Aktardı Işte O Önemli Yazı Şöyle Başlıyor Daha Önce Çok Sık Yazdım… Amerika Birleşik Devletleri’nin Kafasının Nasıl Çalıştığını Aktarmaya Çabaladım Washington Önce Düşmanını Meydana Getirir, Sonra Da Buna Uygun Ekseni Kurar Ve Yönetirdi.

Bu Parayı Da Silahı Da Siyaseti De Kapsıyordu… Anlaşılması Kolay Olmadığı Için Çok Kişi Atlıyordu.
Daha Geçtiğimiz Hafta Ahaber’de Yazboz’da Olani Bİtenİ Özetlemİş Ve Şunu Paylaşmiştim:
Söylediklerimin Doğruluğunu Biliyorum. Ama Bu Benim Görebildiğim. Asıl Mesele Arka Kapida A’bd Ile Rusya’nın Ne Görüştüğüdür…
Rusya Asla A’bd’nin Rakibi Olabilecek Bir Güç Değil. Hiç De Olmadı. Havası A’bd’nin Gizli Ortağı Olmasından Kaynaklanır.
Sovyetler Döneminde De Böyleydi, Şimdi De Böyledir. Ancak Ortaklik Değil Kavga Ve Düşmanlik Ön Plana Çıkar.
Oysa Rusya’nın A’bd’ye Ne Düşmanlık Yapacak Gücü Ne De Kavga Edecek Cesareti Vardır.
Hiç Olmadı Da…
Washington’un Türkİye’nin Milli Politikalarından Rahatsızlığı Sonucu Ve Içerideki Yerli Operasyon Elemanlarının Katkılarıyla Türkiye Zorunlu Olarak Diğer Kutba Yaklaştı.

Ankara’da Karlov Suikastı Oluyor, Sonrasında S400 Alıyorduk.
Kremlin’le Yakınlaşma Doğal Olarak Büyüyordu… Türkiye rusya Yanına Avrupa Ile Çİn’i Alınca Elbette Büyük Bir Güçtü. Pesco Da Öyle.
Ancak Çİn’in Yaşaması Şartıyla…
10 Dolar’lık Virüsle Hikayeyi Başlamadan Bitirdiler. Kim? Derİn Amerİka… Zaten Her Başkentte A’bd Ile Çalışmak Isteyen De Karşı Çıkan Da Vardı. Moskova Için De Geçerliydi Bu… Moskova Washington Arasındaki Gİzlİ Bağ Bilinmediği Için Doğru Analiz Yapılamıyordu…
İdlİb’deki Hain S’aldırıdan Sonra A’bd’nin De Nato’nun Da Hemen Koşması Gerekir Mi? Evet.
Koştular Mı? Hayır! İki Büyük Güç De Masadan Büyük Pay Almak Isteyen Ve Milli Çıkarları Için Çalışan Ankara’yı Istedikleri Kulvara Sokmak Üzere Gayret Etmekteler…
Rusya Ile Başbaşa Kalacağız. Belki Son Aşamada A’bd Gelecek, Gizli Ortak Geri Çekilecek Ve A’bd Türkiye’nin Kötü Gün Dostu Olacak.
Buna Yakın Bir Senaryo Ile Karşı Karşıyayız… Sonrasını Siz Düşünün.
İçeride Ve Dışarıda Neler Değişir…
Devam…

2020 Yılı Büyük Kırılmaların Yaşanacağı Dönemin Başlangıcı Olacaktı. Öyle De Oldu. Amerika Birleşik Devletleri, Dünyanın Tek Süper Gücü. Bu Özelliğini Kendine Bir Düşmanla Sağlamlaştırdı. Önce Sovyetler Birliği, Ardından Rusya, Son Olarak Da Çin. Aslında Washington, Hepsini Kendi Güvenliği Için Yaptı.
Uzun Konu Ama Olan Budur.
Sonra Asya’dan Başlayan, Afrika Ve Ortadoğu’yu Içine Alan, Son Olarak Da Avrupa Ile Final Yapacak Olan İpek Yolu Projesi Ortaya Atıldı. Adına Da “Bir Kuşak Bir Yol” Denildi. Bu Fikir A’bd Için De Olumluydu. “Bir Kuşak Bir Yol” Içinde Yer Alacak Ana Şirketler Amerikalı Patronlarındı. Ancak 2015’Ten Sonra A’bd’nin Proje Dışına Itildiği Anlaşıldı. Daha Doğrusu Washington Bunu Gördü.
Rusya, İran Ve Türkiye, Bu Büyük Projede Çin’le Yürüyeceklerdi. Perde Arkasında Bir Süre Bekleyen İngiltere De Rusya, İran Ve Türkiye’nin Bloğunda Olacaktı. Kabaca Denklem Buydu! İngilizler Terörün Hedefi Oldu. Ardından Türkiye, Terörle Güne Uyanmaya Başladı.
İran’a Karşı Ambargolar, Rusya’ya Karşı Sert Yaptırımlar Arka Arkaya Geliyordu. Ancak Hiçbiri A’bd Ile Ortaklığı Istemiyordu. A’merika Birleşik Devletleri, Türkiye’deki Gücüyle Rus Jetini Düşürdü. Beklenen Oldu. Türkiye Ile Rusya Derin Bir Krizle Karşı Karşıya Kaldı.
Ancak Bir Süre Sonra Türkiye Ile Rusya Tekrar Bir Araya Geldi.

Türkiye Ile Rusya’nın Yakınlaşmaya Başlaması, Perde Arkasında Toplantılarla Sorunun Çözülmesi Washington’ı Tekrar Harekete Geçirdi.
Türkiye, 15 Temmuz 2016’Da Darbe Girişimini Yaşadı. Artık Türkiye Rusya Yine Yan Yana Gelmişti!
Türkiye Ile A’bd Arasındaki Ipler Kopmuştu. Bunlar Hepimizin Gözleri Önünde Oluyordu. Kaçırdığımız Bir Nokta Da Yoktu. Rusya, Bölgede Güçlenmek Için Türkiye Ile Yakın Ilişkiler Kurdu. Ancak Istemediği Hiçbir Konuda Türkiye’ye Taviz Vermedi.
Özellikle De Suriye Konusunda.
Türkiye, Rusya Ile Yakın Gibi Görünse De Y’pg Moskova’da Kremlin’e Bile Girebiliyordu.
Nasıl Oluyordu Bu!
Hani Sadece A’bd Y’pg-P’kk Ile Yan Yanaydı. Değilmiş Demek Ki…
A’bd De Türkiye’nin “Jeoproblem” Merkezinin Merkezinde Olması Nedeniyle, Rusya Ile Türkiye’nin Arasını Daha Da Kolay Açabileceğini Biliyordu. Türkiye, Rusya’dan S400 Alırken, Bunu En Güçlü Kullanan Washington Oluyordu. Washington, Türkiye’ye Ağır Baskı Yaparken, Rusya Bu Krizin Daha Derinleşmesi Için Adımlar Atıyordu. Çin De Bu Durumdan Mutluydu.
Ancak 2020 Yılıyla Birlikte A’bd, Önce Çin’i Bitirme Kararı Aldı. Aralık Ayıyla Başlayan C’orona V’irüs, Ocak Ayıyla Birlikte Çin’in Ç’öküşünü Hazırlıyordu. Sadece Çin Mi? Petrol Fiyatlarının Hızla Düşmesiyle Rusya Ve İran’ı Da Zor Durumda Bırakıyordu.
Ardından Amerika Birleşik Devletleri Ile Türkiye Yakınlaşacak, Bölgede Hatta Asya, Avrupa Ve Afrika Kıtasında Dengeler Değişecekti.
Rusya Bir Anda Ortada Kalacaktı.
Suriye’de Güçlü Olması, Dengeler Için Önemliydi. Ancak A’bd Ile Türkiye’nin Anlaşması, Onun Yaşayacağı Büyük Yıkımın Ilk Adımıydı. Rusya Da A’bd Ile Karşı Karşıya Gelemeyeceği Için Türkiye’yi Hedef Seçti. İdlib’de Başlayan Ve Türk A’skerini Hedef Alan Her S’aldırı Kremlin’de Planlandı.
Nato Veya A’bd, Türkiye’nin Yanında Duruyordu. Ancak Sadece Duruyordu. Suriye Hava Sahasında Türkiye’ye Destek Verilse, Tek Bir Rus Jeti Dahi Havalanamazdı.
Ama Yapmiyorlardi!
Yapmayacaklardi!
Türkİye İstenİlenİ Verİnceye Kadar Uzaktan İzleyeceklerdİ!
Bunu Putin De Biliyor, Esad Da…
Ancak Ne A’bd Ne De Nato, Türkiye’nin Suriye’de Politik Olarak Güçlenmesine Karşıydı. Şimdi Yeni S’aldırılar Olacak. Türkiye Bölgede Yalnız Bırakıldı. Washington’un Planı Böyleydi Zaten…

Rusya Ile Türkiye’nin Suriye Konusunda Anlaşma Ihtimali Hiç Yoktu. Ama Karşımızdakiler Bizim Kadar Samimi Ve Içten Değildi…
Suriye’den Türkiye’ye Göçü Aslında Planlayan Da Washington’un Kendisiydi. Çünkü Birkaç Milyon Suriyeli Türkiye’ye Göç Ederse, Hem Iktidarın Hem De Dış Politikada Türkiye’nin Elinin Zayıflayacağını Biliyordu. Kapılar Açılırsa Da Avrupa Zarar Görürdü! Bu Da A’bd’nin Çok Istediği Bir Karttı!
Yazının Sonuna Doğru Gelin Konuyu Iyice Açalım… Şu An Kimse Bilmiyor Fakat Rusya Çok Ama Çok Endişeli… Mehmetçİlerİmİze S’aldıran Rusya’nın Şuursuzluğunun Altında Ekonomik Olarak Büyük Bir Sorunla Karşı Karşıya Kalmaları Yatmakta… A’bd; Rusya’ya Tek Bir Mermi Atmadan Büyük Zarar Verdi.
Rusya Füze Ile Bile A’bd’ye Zarar Veremez. Ancak Türkİye Zarar Verİr! Hem De Çok! O Nedenle İdlib, Yeni Bir Dönemin Başladığı Nokta. Derin Amerika Virüsle Çin’den Başlayıp Rakip Olmayı Aklına Getiren Herkese Fatura Çıkartıyor. Rusya Da Bu Işe Dahil. Türkiye De Kremlin’e Sıcak Baktığı Için Rus S’aldırısını Yaşadı…
A’bd, Önce Rakiplerini Belledi.
Sonra Serpilmelerine Izin Verdi.
Gelip Son Sözü Söyledi… Olan Bu!
Karşımızda Rusya Var Ama Arkada Görünmeyen A’bd… Türkiye Ve Rusya’yı S’avaşın Eşiğine Getiren Şartları Hazırlayan Onlar… Çin’i Diz Çöktüren De… Bu Nedenle Ilk Günden Itibaren K’orona Yolu İdlİb’ten Geçer Dedim.
Yazdim….

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Öyle sanıyorum ki, korkarım, DEAŞ sonrası terörün yeni merkez üssü Türkî Cumhuriyetler olacak. Amerika,GİZLİ ORDULARINI ayağa kaldırmak için düğmeye bastı. İzmit'te 20 bin kişi darbeye karşı yürüdü İsterdim ki Türkiye'de başkanlık sistemini yapalım