Gündem
28 Nisan 2020 ( 6344 izlenme )
Reklamlar

Küreselciler harekete geçti, Türkiye'den 3 isim var

İngiltere eski Başbakanı Gordon Brown’un “küresel hükümet kurulsun” çağrısının ardından dünya genelinde 100’ü eski devlet başkanı ve başbakan olmak üzere 205 kişilik bir liste oluşturdu, Türkiye’den de küresel listeye 3 isim destek verdi.2008 küresel ekonomik krizinin en tartışmalı isimlerinden biri dönemin İngiltere Başbakanı Gordon Brown’du.Brown o süreçte bankerleri kurtarmasıyla biliniyordu.

Salgınla birlikte Gordon Brown yeniden sahneye çıktı.Eski İngiltere Başbakanı geçen hafta salgın ve sonrasında beklenen ağır ekonomik krizle mücadele için “küresel bir hükümet kurulsun” çağrısı yaptı.O çağrının ardından harekete geçildi.Brown’un öncülüğünde hem salgınla hem de ekonomik krizle mücadele için önlem paketi hazırlandı.G20 bünyesinde özel bir görev gücü kurulması istendi.Bu kapsamda sağlık ve ekonomi başlıklarında dünya genelindeki bütün ülkelere çağrıda bulunuldu.
Sağlık ve ekonomide harcanmak üzere iki ayrı uluslararası fon oluşturulması istendi.
Fonda toplanması planlanan miktar ise 193 milyar dolar olarak belirlendi.

Gordon Brown’un küresel çağrısına dünya genelinde 205 önemli isim destek verdi.
Listede eski devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar ve milyarder işadamları var.
Listedeki isimler dikkat çekici.Mesela küresel baronlardan George Soros var.
Gordon Brown gibi İngiltere’nin önceki başbakanlarından olan Tony Blair ve John Major var.İsrail’de daha önce hem başbakanlık hem de savunma bakanlığı yapmış olan Ehut Barak ile yine İsrail’in eski dışişleri bakanlarından Tzipi Livni var.
BM’nin eski genel sekreteri Ban Ki Moon ile Yunanistan’ın eski başbakanlarından Papandreu da listede yer alıyor.

İngilizlerin “küresel” çağrısına Türkiye’den 3 isim de destek verdi.205 kişilik listede eski bakanlardan Hikmet Çetin ile 2014’te Cumhurbaşkanı adayı olan Eklemeddin İhsanoğlu da yer alıyorKüresel listeye imza veren Türkiye’den en dikkat çekici isim ise 2001 krizinde IMF’den ayrılıp Türkiye’ye gelerek ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı koltuğuna oturtulan Kemal Derviş.

Haber7/Taha DAĞLI

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüsle ilgili gizli belgeler ortaya çıktı: ABD ve Çin’in finanse ettiği deneyler… ABD İHA’sı FETÖ’cü generalin kaldığı cezaevi üstünde ne arıyordu? Yeni bir darbe girişimi olabilir mi? ERKAN TAN ERDOĞAN ÖLDÜRÜLMELİ DİYEN FRANSIZA BÖYLE SAYDIRDI HELAL OLSUN