Libya Başbakanı Türkiye dönüşü bakın ne yaptı! Hafter'i çıldırtacak görüntüler

39 izlenme06 Haziran 2020
Reklamlar

Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), başkent Trablus'un tüm idari sınırlarının kontrol altına alınmasının ardından Terhune kenti merkezinin de Hafter milislerinden kurtarıldığını duyurdu.Terhune içerisine giren ve kontrolü sağlayan Libya Ordu birlikleri sevinç yaşadı. 


Libya Başbakanı Fayiz Mustafa Sarrac da uçağa binerek Libya semalarından halkı selamladı. O anlar ise Sarrac’ın uçakta yer alan ekibi tarafından cep telefonuyla kayda alındı.

Libya ordusu, başkentin 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune kenti ve buranın da güneydoğusundaki Beni Velid şehirlerini Hafter milislerinden arındırdı. Hafter milislerini tüm bu geniş alandan çıkartan Libya ordusu, yeni hedeflerinin milislerin işgalindeki Sirte şehri, Cufra ve güneydeki petrol sahaları olduğunu duyurmuştu.

Hafter milislerine karşı üst üste başarılar elde eden Libya ordusu, son günlerde önce başkentin güneyindeki Trablus Uluslararası Havaalanı, ardından da tüm Trablus il sınırında kontrolü sağladı.

"Petrol sahaları tekrar açılacak"

Libya Savunma Bakanlığı'na bağlı Petrol Tesisleri Muhafız Kurumu Yetkilisi Ali el-Zib, el-Ahrar televizyon kanalına yaptığı açıklamada, güneydeki Şerare ve el-Fil petrol sahalarının yakında yeniden açılacağını duyurdu.

"Türkiye Libya'nın yeniden kuruluşunda söz sahibi olacak"

Libya Başbakan Yardımcısı Ahmed Muaytik, Libya'nın yeniden inşası ve kuruluşuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Milli bir programımız vardı, bunun için çalıştık ve Türkiye hükümetiyle gerçek bir stratejik ortaklık kurduk, bunda da başarılı olduk ve bu saldırganlığı geri püskürttük. Yakın zamanda tüm Libya toprakları, Libya hükümetinin kontrolü altına girecek. Türkiye stratejik ortaktır, alanda da bizim ortağımızdır ve öyle olmaya devam edecektir. Hatta kuruluş, kalkınma ve devlet kurumlarında devam edecektir." dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HAYIR DİYEN ÜLKÜCÜLER İZLESİN BAKIN KARAYILAN NASIL KUDURUYOR PAYLAŞMAYAN KALMASIN Güney Kore'den kritik koronavirüs uyarısı: Tüm dünya hazırlıklı olmalı DARBEYE KATILIP,HALKA KURŞUNDA SIKSALAR DİYEN,DARBECİLERİ SAVUNAN CHP'Lİ KADINA AYAR ÜSTÜNE AYAR..HELAL OLSUN..CHP ZİHNİYETİNİ HERKESİN TANIMASI İÇİN PAYLAŞ 4 dil konuşarak turisti dumur eden Rizeli dayı

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ERDOĞAN ABD BÜYÜKELÇİSİNİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA TEHDİT ETTİ! ELÇİ BAŞINI BİLE KALDIRAMADI