Ana Sayfa
13 Mayıs 2019 ( 749 izlenme )
Reklamlar

S-400'ün müthiş özellikleri! Türkiye isterse bunu yapabilir

Sovyetler Birliği döneminde S-300 füzelerinin üretilmesinden sonra geliştirilmeye başlayan S-400 sistemi, 2007'den bu yana Rusya'nın silah envanterinde yer alıyor.S-400, önemli siyasi, ekonomik ve askeri hedefleri "yüksek etkili koruma" için tasarlanan bir sistem olarak tanımlanıyor.


Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendirilen sistem, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.S-400 taburu, en az bir mobil operasyon komuta merkezi, 8 fırlatıcı ve 32 füzeden oluşuyor.

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.

S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

Sistemin hedefleri arasında B-2 ve F-117 hayalet uçaklar, B-1, F-111 ve B-52H stratejik bombardıman uçakları, EF-111A ve EA-6 elektronik harp uçakları, TR-1 keşif uçağı, E-3A ve E-2C erken uyarı radar (AWACS) uçakları, F-15, F-16, F-35 ve F-22 savaş uçakları, Tomahawk füzeleri ve balistik füzeler yer alıyor.


Türkiye S-400 sistemini ülkenin güneyine ve Ege Bölgesi'ne kurarsa ne elde eder

S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye'nin güneyine kurulduğunu düşünürsek, 400 kilometre öteden uçak ve füzelere kilitlenip 250 kilometreden vurabilecekler. Bu güneyden gelen büyün tehlikeleri caydırma anlamına gelecek. Hatta Türkiye böylelikle Suriye'nin kuzeyini uçuşa yasak bölge ilan edebilir. Terörden temizlediği bölgenin güvenliğini sağlayabilir. Ayrıca Doğu Akdeniz'nin ve Kıbrıs'ın hava sahasında da büyük üstünlük sağlayabilir.

Bu sistemin bir de Ege Bölgesi'ne kurulduğunu düşünelim. Bütün Yunan hava sahasını kontrol edebilir. Yani S-400'lerle Türkiye, mutlak bir stratejik bir üstünlük sağlayabilir.


1-) Uzun menzilli izleme radarı, havadaki nesneleri takip ediyor ve gelen bilgiyi komuta aracına gönderiyor. Potansiyel hedefler, komuta arasında değerlendiriliyor

2-) Hedef tanımlandıktan sonra komuta aracı füzenin fırlatılmasına karar veriyor

3-) Fırlatmayla ilgili veriler, hedefe göre en iyi konumda bulunan fırlatma aracına gönderiliyor ve buradan karadan havaya füzeler gönderiliyor

4-) Angajman radarı, füzenin hedefine ulaşmasına yardımcı oluyor

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tuğrul Selmanoğlu Taksimde Yılbaşı kutlayan suriyelilere giydiriyor. Fuhuş programlarına RTÜK engeli...Bakanlar Kurulu'nun aldığı yasak kararını yok saydı..İZLE PAYLAŞ Erbakan Hocanın müthiş meclis konuşması Ayasofya'da Fetih Suresi okunması hakkında Deva Partisi vekili Mustafa Yeneroğlu'ndan skandal sözler!