Auto-Created-3
21 Nisan 2022 ( 1433 izlenme )
Reklamlar

Stokçulardan şeker oyunu

Ayçiçeği yağının ardından şekerde de harekete geçen stokçuların ilk hamlesi, Türkşeker’in piyasaya ürün sürmesi ile başarısızlığa uğradı. Ancak şeker stokçuları fiyatı yükseltmek için bu kez de yaklaşan Ramazan Bayramı’nı fırsata çevirmeye hazırlanıyor. Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye’nin 20 büyük stokçusu 810 liradan topladıkları şekeri piyasaya bilerek sürmüyor. Böylece stokçuların şeker fiyatını 20 liraya kadar yükseltmeyi amaçladıkları iddia edildi.
Bayram öncesi şeker stokçuları iş başında! 8 liradan alıp 20 liraya satmak  istiyorlar  Haberler  Diriliş Postası

 Ürün yeterli..Üreticiler, Türkiye’nin elinde yeterince şeker olduğunu belirtirken, piyasaya ürün vermeyen stokçuların vatandaşları telaşlandırdığını söyledi. Oluşturulan panik havasıyla stokçuların daha yüksek fiyata ürün sattıklarını kaydeden sektör yetkilileri, “Normalde şekerin fabrika çıkış fiyatı 9 lira. Bunun paketleme ve raf maliyetiyle vatandaşa maksimum 1112 aralığına satılması gerekiyor. Fakat 20 stokçu, bu şekeri elinde tutarak fiyatı yükseltmeye çalışıyor” bilgisini verdi.

Şekerin ihracat ve ithalatının yasak olduğunu ifade eden sektör yetkilileri, ancak yurt içinde kalması gereken şekerin Rusya ve Ukrayna savaşı öncesinde işlenmiş ürün olarak başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere yurt dışına ihraç edildiğini belirtti. Yıl başından bu yana şekerin 300 bin ton işlenmiş ürün ihracatının gerçekleştiğini vurgulayan yetkililer, bu durumun da piyasayı olumsuz etkilediğini ve şeker açığını artırdığını dile getirdi. Yetkililer, “Şekerin işlenmiş ürün olarak ihracatına önlem alınmaması halinde piyasadaki denge daha da bozulacak. Bu durum yurt içi ihtiyacını artıracak” dedi.

Günlük ihtiyaç 7 BİN 500 TON.. Türkiye’nin günlük şeker ihtiyacının 7 bin 500 ton ile 9 bin ton arasında hesaplandığını dile getiren yetkililer, hali hazırda 650700 bin ton şekerin şu an piyasada bulunduğunu belirtti. Eylül’de yeni şeker mahsulü ile birlikte depoların yeniden dolacağını belirten yetkililer, buna rağmen 350 bin ton şeker açığının olduğunu söyledi. Stokçulara karşı ithalat.. Şeker üretiminin yüzde 60’ının kamu tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizen yetkililer, yurtiçi ihtiyacın eksik kalan kısmının ithalat yoluyla karşılanması gerektiğini ifade etti. İthalat kartı kullanılmadan stokçunun elindeki şekeri piyasaya çıkarmayacağını belirten yetkililer, “Aksi takdirde vatandaşlar en temel ihtiyaç maddelerinden biri olan şekeri yüksek fiyattan almak zorunda kalacak” açıklamasında bulundu.

Marketlerden ürünleri çektiler.. Bayram yaklaşırken vatandaşın en çok talep ettiği şeker, market raflarında yeterince bulunmuyor.

Bazı marketler şeker raflarını bile kaldırırken, bazılarında ise sadece 5 kiloluk paketlerde satılıyor.

Market çalışanları, şekerde tedarik probleminin yaşandığını, bu nedenle Ramazan Bayramı’na kadar ürünün gelmeyeceğini kaydetti.

Kaynak: Yeni şafak

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çin'den Huawei açıklaması: Bekleyin ve görün Myanmar’da ŞEHİT DÜŞEN 5 BİN MEHMETÇİK Beyazıt’ı su basarken, İmamoğlu Nevşehir’de halkı selamlıyordu!.. İmamoğlu istifasını o tarihte istifasını verecek