Gündem
04 Kasım 2017 ( 5064 izlenme )
Reklamlar

Suudi Arabistan'da saldırı sonrası flaş gelişmeler yaşanıyor

Suudi Arabistan'da kabine revizyonuna gidildi..

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından yayınlanan kraliyet kararnameleri ile hükümette ve silahlı kuvvetlerde birtakım değişiklikler yapıldı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yayınlanan kraliyet kararnamelerine göre, Kraliyet Muhafızları, Ekonomi ve Planlama bakanları ile Deniz Kuvvetleri Komutanı değiştirildi.
Kraliyet Muhafızları Bakanı olarak görev yapan ve birkaç ay önce görevinden azledilen eski Veliaht Prens Muhammed Bin Nayif'e yakınlığı ile bilinen Emir Mutab bin Abdullah bin Abdulaziz görevden alınarak yerine Emir Halid bin Abdulaziz Al Mukrin atandı.

Ekonomi ve Planlama Bakanlığı görevini yürüten Mühendis Adil bin Muhammed Fakih de azledilerek yerine Muhammed bin Mezid Et-Tuveyciri getirildi.

Kabine değişikliklerinin yanısıra Suudi Arabistan'daki kuvvet komutanlıklarından Deniz Kuvvetlerinde de değişiklik yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed görevinden alınarak yerine Amiral Fehd bin Abdullah el-Gafili atandı.
Ayrıca, ülkedeki rüşvet ve yolsuzlukların engellenmesi için Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında kurulması kararlaştırılan komisyonun, ülkede yolsuzluk ve rüşvete bulaşan kişi, kurum ve kuruluşlarla mücadele edeceği belirtildi.

Komisyonun gerekli incelemelerden sonra yolsuzluk yaptığı kesinleşen kişi, kurum ve kuruluş yetkililerinin mal varlıklarını dondurma, haklarında gözaltı kararı verme ve yurtdışı çıkış yasağı koyma yetkilerinin olacağı ifade edildi.

Çok sayıda Prens ve eski bakan tutuklandı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından bu gece yarısı acilen oluşturulan Rüşvet ve Yolsuzluklara Karşı Mücadele Komisyonu'nun Başkanlığını yapan Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın tutuklular listesini komiteye verdiği öne sürüldü.

Komiteye verilen isimler arasında bulunduğu iddia edilen 11 prens ve askeri personel tutuklandı. Tutuklular arasında 5 General 12 Albay çok sayıda yüksek kamu görevlisi bulunduğu ve çok sayıda eve baskın yapıldığı bildirildi.

Suudi Arabistan’daki üç büyük kanalın sahibi olan Prens Valid bin Talal'ın da tutuklular arasında olduğu gelen bilgiler arasında.

Riyad, Cidde, Mekke, Medine Emirleri'nin de tutuklananlar arasında olduğu iddia ediliyor.

Suudi Arabistan havaalanları uluslarası uçuşa kapatıldığı gelen bilgiler arasında. Yenişafak

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trump Merkel'i dünyaya rezil etti..İZLE PAYLAŞ Türk dünyası "Çırpınırdı Karadeniz" için birleşti, sosyal medyayı salladı! Diriliş'in sansürlendiği gecede bir skandal da Bayülgen'den BAŞKANLIK SİSTEMİNE HAYIR DİYEN,AMA NEDEN HAYIR DEDİĞİNİ BİLMEYEN SEÇMEN KİTLESİ