Ana Sayfa
05 Kasım 2019 ( 1891 izlenme )
Reklamlar

Türkiye bastırdı, Fransa ve İtalya geri adım attı

Her fırsatta Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyacağını dile getiren Türkiye'nin itirazları üzerine İtalyan ve Fransız şirketleri geri adım attı. Güney Kıbrıs Rum yönetiminin ilan ettiği sözde münhasır ekonomik bölge içerisinde birçok parselde hak sahibi olduğu iddia edilen İtalyan ENI ve Fransız Total şirketlerinin, enerji alanındaki programlarına 7'nci parselden başlama planlarını, Türkiye'nin de etkisiyle değiştirdiği öne sürüldü.
 
Kathimerini gazetesinin haberinde, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliğin ve Türkiye'nin faaliyetlerinin, İtalyan ENI ve 7'nci parseldeki ortağı Total şirketlerini etkilediği ve bu şirketlerin söz konusu parselde enerji planlarında değişiklik yapmaya gittikleri iddia edildi.


Haberde, ENI ve Total ortaklığının, doğrulama sondajıyla enerji programını 7'nci parsel yerine, yetki sahibi oldukları diğer parsellerden başlama düşüncesinde olduğu belirtilse de şirketlerin bu hamlesinin "7'nci parselden tamamen çekilme" anlamına gelmediği de savunuldu. Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden aldığı arama yetkisiyle, sondaj faaliyetlerini sürdürüyor. 

Haber7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TSK imkansız denileni yaptı! 12'den vurdu.. 2 itfaiye eri şehit olmuştu... İmamoğlu faturayı bakın kime kesti! MELİH ALTINOK'TAN PKK'LILARI VE CHPLİLERİ ÇILDIRTAN KONUŞMA SİLİNMEDEN İZLE PAYLAŞ Erdoğan’ın Papa ziyaretinde “denk koltuk” krizi yaşandığı iddiası...