Auto-Created-3
08 Nisan 2020 ( 4380 izlenme )
Reklamlar

BAE'nin sinsi Türkiye planı ortaya çıktı!

Middle East Eye’ın aktardığı habere göre, Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakatın yürürlüğe girmemesi için elinden geleni yapan Muhammed bin Zayed  ateşkesten birkaç gün önce Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ali el Şamsi’yi Şam’a göndererek Esed’le buluşturuldu.Muhammed bin Zayed’in planına vakıf olan kişilere dayandırılan haberde,


söz konusu ateşkesin bozulması için Esed’e 3 milyar dolar ödemeyi vadedildiği, mart sonuna kadar 1 milyar dolarlık ödemenin yapılacağı, ateşkesin yürürlüğe girmesiyle birlikte 250 milyon doların ödendiği kaydedildi.Toplantıyı ABD'den sakladılar..Şamsi ile Esed arasındaki görüşmenin son derece gizli bir şekilde gerçekleştirildiği ve özellikle ABD’nin bu görüşmeden haberdar olmamasının hedeflendiği belirtilen haberde, buna gerekçe olarak Vaşington yönetiminin İdlib konusunda Ankara’nın arkasında olması ve BAE’nin İran’ın yurt dışındaki 700 milyon dolarlık dondurulmuş varlığını serbest bırakmasının ABD’yi sinirlendirmiş olması gösterildi.

5 Milyar dolar istediler..Görüşmede Esed’in “finansal desteğe ihtiyaç duyduğunu” söylediği aktarılan haberde, konuya vakıf kaynağın ağzından şu sözler aktarıldı:

"Esed, İran’ın nakit sıkıntısından dolayı ödemeleri durdurduğunu, Rusya’nın da ödeme yapmaktan vazgeçtiğini söyledi. (Esed) doğrudan 5 milyar dolar istedi. 1 milyar doları mart ayı tamamlanmadan ödenmek üzere 3 milyar dolarlık ödeme konusunda anlaşmaya vardılar."Putin tepki gösterdi..Suriye’deki tüm askeri hareketliliği anbean takip eden Rusya’nın söz konusu planın farkına varmasının üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sinirden deliye döndüğünü belirten kaynak, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun hızla Şam’a gönderildiğini söyledi.

Şoygu’nun Esed’e taşıdığı mesajın çok açık ve net olduğunu belirten kaynak, şu şekilde konuştu:Şoygu, saldırıların tekrar başlatılmasını istemediklerini ve ateşkese riayet edilmesi konusunda son derece kararlı olduklarını aktardı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hülagü Han kimdir? O darbeciler eve gönderilmeyecekti KADEM yalnız değil! İçişleri Bakanı Soylu: 'Kılıçdaroğlu sen bittin'