Gündem
06 Ocak 2022 ( 4199 izlenme )
Reklamlar

Fransızlar zamanlamaya dikkat çekip duyurdu

Kazakistan'da kirli bir el tarafından bariz şekilde organize edilen olayların çıkış nedeni, 'petrol zammı' yalanıyla örtülerek hedef şaşırtılıyor. Zammın geri alınmasına rağmen göstericiler sokakları terk etmedi. Ülkede iki haftalık OHAL ilan edilirken Cumhurbaşkanı Tokayev şiddetli protestolar için yabancı provokatörleri işaret etti.
Türk Devletleri Teşkilatı'nda buluşan ülkeler 2040'a daha güçlü ilerleyecek   Yeni Şafak
"Kazakistan İHA satın aldı"  Le Monde Kazakistan'daki olaylarla ilgili zamanlamaya dikkat çekerek olayların Kazakistan'ın Türkiye ile ilerleme kaydettiği bir dönemde yaşandığının altını çizdi. İki ülke arasındaki stratejik yakınlaşmanın olduğuna değinen Le Monde, "Kazakistan, 2021'de bir NATO ülkesi olan Türkiye'den insansız hava araçları ve silah satın aldı" İfadelerini kullandı.
Kazakistan Olaylarından Gelen Kan Donduran Görüntüler
"Türkiye dilsel ve kültürel yakınlığa sahip"  Haberde Türkiye'nin Türk Devletleri Teşkilatı OET geliştirme gayesinde olduğunu Orta Asya ve Kafkaslar'da 5 ülkenin yeniden bir araya getirildiğine vurgu yapılarak şunlar aktarıldı:

"Bu ülkeler, Türkiye ile büyük bir dilsel ve kültürel yakınlığa sahip ve nüfuslarının büyük çoğunluğu İslam dinini benimsiyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Mart 2021'de OET Zirvesi'ndeki konuşmasında, 'Hedefimiz, Türk dünyasını 21'inci yüzyılın en önemli ekonomik, kültürel ve insani bölgelerinden biri yapmak' dedi."
Kazakistan'da Sokaklar Karıştı: Mesele Gaz Değil Gezi Kalkışması   Memurlar.Net
"Türkiye kilit ülke"  Kazak siyaset bilimci Dossym Satpaiev'in, "Türkiye, 2020'de Dağlık Karabağ çatışmasında kilit bir oyuncu olduğunu gösterdi ve OET üyelerinin gözünde güçlü argümanları var. Artık her şey iki unsur etrafında dönüyor: ekonomi ve güvenlik." şeklindeki görüşleri paylaşıldı

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Latife hanımın mektupları niçin gizlenir? Erdoğan Cuma Namazını Cami Kapısı Girişinde Kıldı Mustafa Varank'tan Kılıçdaroğlu'nun el hareketine yanıt Sabatay Sevi’den Siyonizme