Ana Sayfa
25 Nisan 2020 ( 830 izlenme )
Reklamlar

Küresel Aşı İttifakı neyin peşinde?

Küresel sağlık için kamuözel ortaklığındaki Gavi Aşı İttifakı, yeni tip koornavirüs (Kovid19) için aşı bulunmasının garanti olmadığını belirtti.En yoksul 73 ülkede aşıya erişimi artırmayı amaçlayan, BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Gates Vakfı üyeleri


Arasında bulunan Gavi Aşı İttifakı, koronavirüs aşısı geliştirmeye yönelik uluslararası rekabeti olumlu olarak değerlendirdi.BM'nin merkezinin bulunduğu Cenevre'de basına açıklama yapan Gavi Aşı İttifakı CEO'su Seth Berkley, 'rekabet ne kadar çok olursa bilimsel mücadelenin o kadar başarılı olacağı' görüşünü dile getirdi.

"Karşı karşıya olduğumuz meydan okumalardan biri, aşı yapıp yapamayacağımızı bilmememiz" diyen Seth Berkley, "Bilim hakkında bildiklerime dayanarak oldukça iyimserim, ama bu konsepte dair henüz kanıtımız yok" diye ekledi.

'Bir aşı geliştirmenin normalde 1015 yıl aldığını' belirten Gavi CEO'su, diğer yandan 'gerçekten şanslı olunursa Kovid19'e karşı ilk aşıların 1218 ay içinde elde edilebileceğini' söyledi.

Berkley, aşı geliştirme rekabetini 'muhteşem' diye niteleyerek 'üzerinde çalışılan onlarca aşının en nihayetinde özdeş çıkmaları yerine farklı şekilde etki eden çeşitli aşıların bulunmasının daha iyi olacağını' anlattı. 'Halihazırda geliştirme sürecinin çeşitli aşamalarında 100'den fazla, muhtemelen 150 farklı aşı olduğu' bilgisini paylaştı.

"Aşı karşıtlığından rahatsızım 'Aşı karşıtı kampanyaların siyasileştirilmesinden ve koronavirüs pandemisinde sosyal medyada komplo teorileri ile söylentilerin köpürtülmesinden rahatsızlık duyduğunu' belirten Berkley, diğer yandan bu pandeminin 'aşıya güveni tazeleyebileceğine' dikkat çekti.

'Koronavirüs aşısı geliştirilirse küresel olarak uygulanacağı, böylece birilerinin kobay gibi kullanıldığı tartışmalarına mahal kalmayacağı, siyasi liderlerin aşı olmalarının da şüphecileri rahatlatacağı' görüşünü dile getirdi.

'İlkin sağlık çalışanları aşı olmalı, yaşlılara aşı yapmak zor'Aşı olması gereken ilk grubun sağlık çalışanları olduğunu, onları risk gruplarındakilerin takip etmesi gerektiğini vurgularken yaşlıların en yüksek riskli grubu oluşturduklarını, ama bağışıklık sistemleri gençler kadar karşılık vermediğinden yaşlıların aşı olmasının her zaman daha zor bir süreç olduğunu' belirtti.

'İhtiyaca dayalı küresel erişim şart' Kovid19 aşısının tamamının 'zenginler tarafından silip süpürülmesini engellemek için ihtiyaca dayalı küresel erişim gerektiğinin' altını çizen Berkley, 'sırada bir başka pandeminin gelmekte olduğunun evrimsel açıdan kesin olduğunu' sözlerine ekledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gülen ABD'den nasıl destek aldığını açık açık anlattı! Azerbaycanlı binbaşının Erdoğan sevgisi PKK DEVLETİ KURMAK İSTEYENLER BAKIN KİMLERLE KARDEŞ GİBİLER..PAYLAŞMAYAN KALMASIN. Saf ve kalbi temiz vatandaş sosyal medyayı salladı