Ana Sayfa
08 Kasım 2019 ( 345 izlenme )
Reklamlar

Moğolları ve Bizanslıları Titreten Ertuğrul Gazi Kimdir?

Ertuğrul Gazi kimdir  ?13.yüzyılda yaşamış ve cihan devleti olan Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Bey'in babasıdır.Ertuğrul Gazi' nin tam olarak ne zaman ve nerede doğduğu bilinmemekte, ancak babası Süleyman Şah annesi Hayme Hatun' dur karısının ismi Halime Hatun' dur.Ertuğrul Gazi, Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensup bir aşiretten gelmektedir. Diğer kardeşleri Sungur Tekin, Dündar ve Gündoğdu' dur.Ertuğrul Gazi, Orta Asyada artan Moğol baskısı,

Nedeniyle, Semerkant ve Buhara üzerinden yaklaşık 70 bin Hane ile birlikte, Ceyhun Nehrini aşarak Horasan'a yerleşirler. Daha sonra oğuzların Kayı boyunun diğer bir mensubu olan ve bugünkü Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Beylikova artı kollarına katılmak üzere harabe doğru idare ederler ve burada artık oğullarına katılırlar. Ardından Harabeleri derken Ertuğrul Gazi' nin babası Süleyman Şah Fırat Nehri'nin geçerken akıntıya kapılarak boğulur, daha sonra bugün Suriye topraklarında bulunan Caber Kalesi eteklerinde, Türbesi bulunmaktadır ve geçen sene yapılan bir operasyonla geri taşınmıştır.

Daha sonra Ertuğrul Gazi kardeşleri de birlikte Erzurum'un Pasinler havzasını yerleştiler, aile içinde anlaşmazlıkların çıkması ve baskıların artması nedeniyle Sungur Tekin ve Gündoğdu ayrılarak Horasan'a geri döndüler, Ertuğrul Gazi' nin annesi Hayme ana ve küçük kardeşi Dündar ile birlikte Batıya doğru ilerlediler.
Anadolu Selçukluları ve Harzemşahlar arasındaki yapılan Yassı çemen Savaşında, Ertuğrul Gazi Selçuklu saflarında yer almış ve büyük bir kahramanlık göstererek, savaşı Selçukluların kazanmasına yardım etmiştir. Bu hareketi üzerine Selçuklu hükümdarı Alâeddin keykubad kendisine Ankara'nın batısındaki Karacadağ' ı Yaylak Kışlak olarak vermiştir.Ertuğrul Gazi'nin Anadolu'da ki ilk yerleşik hayata geçişi Karacadağ'da görülmektedir..

Daha sonra da Ertuğrul Gazi Anadolu Selçukluları ile beraber, Bizanslılara karşı bir nevi çarpışmaya ve sefere başlamıştır.Selçuklular adına öncü birlikleri komutanı olarak, Bizanslılara karşı yapılan pek çok saldırı ve savaşta büyük kahramanlık gösteren Ertuğrul Gazi' ye yaptığı büyük hizmetleri nedeniyle ödüllendirmek için Eskişehir Bölgesi verilmiştir.Bu süreçte Moğolların, Anadolu Selçuklularını etkisi altına almasına rağmen, Ertuğrul Gazi Selçuklular adına sürekli Bizanslılara saldırmış ve bu cihat ve İslam adına yaptığı hareketler, Anadolu'da takdir toplamış ve pek çok ulema, Derviş, Cesur savaşçı ve mazlum halkın kendi çevresinde toplanmasını sağlamıştır.

On üçüncü yüzyılın ortalarında Bizanslılara karşı büyük bir kahramanlık ve taktik Savaş örneği sergileyerek Karacahisar ve Söğüt fethedildi, bunun üzerine Alaaddin Keykubad Domaniç, Söğüt ve çevresini kendisine yurt olarak vermiştir.Ertuğrul Gazi bu bölgeye yerleştikten sonra nüfusunun az ancak hakimiyet alanın büyük olmaması nedeniyle bölgedeki yerel Bizans tekfurları ile iyi ilişkiler kurmuş, barış çerçevesinde ilişkilerini devam ettirmiş ve bu sayede Türkmenlerin bölgede kalıcı olmasını sağlamıştır.

Ertuğrul Gazi savaş alanında çok iyi Kılıç kullanan, kahraman bir komutan olmasının yanısıra, büyük de bir inanç adamı olarak Cihat ve İslam uğruna sürekli Batıya doğru hareket etmiş ve onun bu girişkenliği kendisinden sonra kurulacak Osmanlı Devletinin geleneği haline gelmiştir. Ertuğrul Gazi edindiği devlet tecrübesi ve yaptığı siyasi adamlarıyla kendinden sonra büyük bir imparatorluk kurulmasını sağlamıştır.
Ertuğrul Gazi, bir gece uykudayken karısı Halime Hatuna rüyasında görür ve kendisinden karnından bir Pınar fışkırır ve tüm dünyaya yayılır. Bu Rüya ile Osmanlı Devletinin, bütün dünyaya hakim olacağının haberi verilmiştir.Ertuğrul Gazi' nin Halime Hatun' dan Osman Bey, Saru Batu Savcı Bey ve Gündüz Bey olmak üzere üç adet oğlu dünyaya gelmiştir.

Ertuğrul Gazi girişkenliği, devlet adamlığı ve gözü kara kimliğiyle, Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubad' ın sevgi ve saygısını kazanmış, ardından kurduğu sağlam temellerle kendinden sonra ki nesillerin bir imparatorluk kurması için sağlam temeller bırakmıştır. Kendinden sonraki nesilleri, onun devlet adamlığı kimliğini örnek alarak izinden gitmişlerdir. Ertuğrul Gazi 1281 yılında 93 yaşında Söğüt'te hayata gözlerini yummuş, oğlu Osman gazi tarafından yapılan türbesi de burada bulunmaktadır. Her yıl Eylül ayında, Bilecik' in Söğüt ilçesinde Ertuğrul Gazi anma törenleri düzenlenmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nevşin Mengü'den skandal! İslam'a hakaret etti Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca, yeni tedbirler ve alınan kararları açıkladı! Atatürk “Muhammed’in halifesi ünvanını taşımak maskaralığında bulunanlar” Güvenlik Uzmanı Mete Yarar'dan Kemal Kılıçdaroğlu'na sert tepki: Karar senin çok üstünde bir karardır