Ana Sayfa
21 Nisan 2020 ( 6166 izlenme )
Reklamlar

Putin'den Esad'ı bayıltacak gözdağı!.. Yap yaparsın ya da biz yokuz

"Putin ocağı" veya "Kremlin ocağı" olarak bilinen işadamı Yevgeny Brigozin'e ait olan "Federal Haberler" ajansı, Esad'ı yolsuzlukla tahrip edilen bir ülkede iyi yönetemeyen "zayıf" bir kişi olmakla suçladı.
Rus siyasetini takip edenler, haberin bizzat Putin'in görüş ve düşünçeleri olduğunu belirtti.

Putin’den Esad’ı bayıltacak çıkış..Rusya’dan Esad’a çok ağır söz ve eleştiriler geldi.. Rusya yolsuzlukların zirveye çıktığı Suriye ekonomisine artık yardım edemez..
Putin’in sözcüsü durumundaki Sobesednik isimli gazetede Esad’ı yerden yere vuran bir manşet atıldı.
Bugüne kadar Esad aleyhine tek bir kelime bile edilmeyen Putin’in gazetesinde, Esad yolsuzlukları örtbas etmekle ve devleti idare edememekle suçlandı.
Özellikle Esad’ın hükümetindeki yolsuzluklar yüzünden Rusya ve Suriye arasındaki işbirliğinin geleceğinin belirsiz olduğu belirtildi.
Gazetesi bütün yolsuzlukların Esad’ın Başbakanı Imad Khamis eliyle yürütüldüğüne dikkat çekti.
Suriye Petrol ve Mineral Kaynakları Bakanlığı, "güvenlik nedenleriyle" Haiyan ve AlShair'in adlı doğalgaz kuyularının askıya alındığını açıkladı.
Bu karar ile birlikte Suriye’nin orta bölgesinde yaşayanlar elektriksiz kalıp karanlığa gömüldü.
Rus gazetesi iki gaz kuyunun kapatılmasını da eleştirerek,” Yetkililer, Es Sukhne kenti yakınlarında bulunan cihatçıların kenti ele geçirdiği iddiasıyla ilgili sosyal ağlar hakkındaki bilgilere dayanarak kuyuları kapatmaya karar verdiler. Ancak, bilgilerin sahte olduğu ortaya çıktı. Ancak bu, hükümetinin kendi amaçları için kullanmasını engellemedi. 
Gaz üretim işletmelerinin kapatılması Rusya'nın geri kazanılmasına yardım ettiği ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor. 
Suriye hükümeti yerli gazın fiyatını silindir başına 4 bin Suriye lirasına çıkardı. Kuyuların kapatılmasından sonra “karaborsa” üzerindeki maliyeti bile 15 bin liraya ulaştı.
Aradaki fark, Esad hükümetinin üyelerinin cebine gitti
Putin’in gazetesi acı bir gerçeği daha itiraf etti;  Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ülkedeki durumu kontrol gücüne sahip değil. Ülkenin ekonomisi de kişilerin yolsuzluklarını besliyor.
Gazete; Esad’ın en büyük ve güçlü muhalifi olan ve Rusya’da bulunan Kadri Jamil’in de görüşlerine yer verdi.
Suriye muhalefetinin Moskova platformunun başı olan Kadri Jamil, Esad asla yolsuzluklarla başa çıkamaz. Etrafındaki bir avuç azınlık ülkenin kıt kanaat olan bütün kaynaklarını emiyor. Fakir halk Şam’da onlarca oligarkların olduğunu biliyor” dedi.

İç savaştan önce Suriye; Ürdün, Türkiye, Lübnan ve Irak ile elektrik tedarik anlaşmaları imzaladı, 2019'a kadar bunların uygulanması imkânsızdı. Başbakan Hamis kendi çıkarları için bu ülkelerle sözleşmeleri yeniden görüştü. Örneğin, bütçeye milyarlarca dolar getirmesi gereken Lübnan anlaşması, yalnızca Suriye başbakanını memnun etmek için çalışıyor.

Türkiye ile de benzer bir durum var. Suriye'nin resmen Türkiye ile hiçbir ilişkisi yok. Ancak bu Hamislerin Ankara'ya Suriye petrolü satmasını engellemiyor. Suriye ekonomisini desteklemek için İran, Şam'a “siyah altın” satıyor, ancak bunun sadece bir kısmı tüketiciye ulaşıyor. 
Gazete Esad’ın Başbakanı o koltukta oturdukça, Rusya ile Suriye ilişkilerinin artık sağlık yürümeyeceğini belirterek, “Suriye Başbakanı'nın faaliyetlerinin ülke ekonomisi üzerinde olumsuz bir etkisi var. Restorasyonunda yer alan Rus şirketleri, hükümetteki yolsuzluk nedeniyle normal şekilde çalışamıyorlar. Bu durum Suriyeli yetkililerin hiç de umurunda değil. Rusya’nın önünü tıkayan Suriye yönetimi; Yaptırımlarıyla Suriye'yi “boğan” Batı'ya “petrol” parası aktarmaya devam ediyor.
Bu duruma müdahale edemeyen ve kontrolü yitirmiş olan Esad, bütün bunların baş sorumlusudur.
Putin bu haberiyle Esad’dan açık açık Başbakanını değiştirerek onun yerine Moskova’daki muhalifi Kadri Jamil’i getirmesini, ülke parasının batılı ülkeler yerine Rusya’da değerlendirilmesini ve son olarak da Rus şirketlerine yeni işler verilmesini istemiş oldu.
Bunlar olmadan Rusya’nın arkasında durmayacağını sopa gibi bir haberle gösterdi.
Şimdi karar Esad’da..

Habervitrini.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Polisi karşısında gören ‘Ankara Kuşu’ ağlayarak bülbül gibi ötmüş! İslam düşmanı Can Ataklı'dan akla ziyan sözler Halk TV'de Halep soykırımına övgüler ve sevinç Biden'ın Amerikası Türkiye'yi kuşatıyor