Ana Sayfa
05 Kasım 2019 ( 2003 izlenme )
Reklamlar

Türkiye bastırdı, Fransa ve İtalya geri adım attı

Her fırsatta Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyacağını dile getiren Türkiye'nin itirazları üzerine İtalyan ve Fransız şirketleri geri adım attı. Güney Kıbrıs Rum yönetiminin ilan ettiği sözde münhasır ekonomik bölge içerisinde birçok parselde hak sahibi olduğu iddia edilen İtalyan ENI ve Fransız Total şirketlerinin, enerji alanındaki programlarına 7'nci parselden başlama planlarını, Türkiye'nin de etkisiyle değiştirdiği öne sürüldü.
 
Kathimerini gazetesinin haberinde, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliğin ve Türkiye'nin faaliyetlerinin, İtalyan ENI ve 7'nci parseldeki ortağı Total şirketlerini etkilediği ve bu şirketlerin söz konusu parselde enerji planlarında değişiklik yapmaya gittikleri iddia edildi.


Haberde, ENI ve Total ortaklığının, doğrulama sondajıyla enerji programını 7'nci parsel yerine, yetki sahibi oldukları diğer parsellerden başlama düşüncesinde olduğu belirtilse de şirketlerin bu hamlesinin "7'nci parselden tamamen çekilme" anlamına gelmediği de savunuldu. Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden aldığı arama yetkisiyle, sondaj faaliyetlerini sürdürüyor. 

Haber7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Boris Johnson'ın yoğun bakıma alınması Ertan Özyiğit'in o sözlerini akıllara getirdi! Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan önümüzdeki 5 güne dikkat çekti Moğolları ve Bizanslıları Titreten Ertuğrul Gazi Kimdir? AYDIN DOĞAN BAKIN KİME GÜVENEREK KARARGAH RAHATSIZ BAŞLIĞI ATMIŞ.İZLE PAYLAŞ