Gündem
20 Nisan 2020 ( 7824 izlenme )
Reklamlar

İşte Bakan Selçuk'un "iz bıraktı" dediği Köy Enstitüleri'nin karanlık geçmişi

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, 17 Nisan'da kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Köy Enstitüleri ile ilgili mesaj yayımladı. Bakan Selçuk, Twitter'dan yayımladığı mesajda, "Yaparak, yaşayarak güçlüklerle başa çıkmayı öğreten bir eğitim anlayışı sunan Köy Enstitüsü modeli her türlü siyasi tartışmanın dışında, ortaya koyduğu pedagojik yaklaşımla iz bırakmıştır. 


Kuruluşunun 80. yılında emeği geçenlere rahmet ve minnetle…" ifadelerini kullandı. Selçuk’un paylaşımı sonrası bazı takipçiler, CHP’nin dikta rejiminin Köy Enstitüleri’ndeki organize kötülüklerini hatırlattı.Bakan Selçuk'un paylaşımından sonra Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında CHP tarafından milletin başına bela edilen ve Laikçi düzenin propaganda aracı gibi hareket eden Köy Enstitüleri'nde yaşanan karanlık olaylar, skandallar ve yapılan propagandalar gündeme geldi.

CHP’nin 17 Nisan 1940 tarihinde kurduğu Köy Enstitüleri’nde yaşanan komünizm propagandası Meclis tutanaklarına geçmişti. belgelerlegercektarih.com'dan alınan bilgilere göre, dönemin Eğitim Bakanı Tevkif İleri, 26 Aralık 1952 tarihli meclis konuşmasında, yaşananları, komünizm propagandasını ve anarşiye teşviki belgelerle ortaya koymuştu.

Tevfik İleri, konuşmasında özetle şunları ifade etmişti:Tanınmış bir Komünistin aynı illetle malul karısı, bu müesseselerin birine öğretmen olarak atanmış, öğrenciler bu yolda zehirlenmiştir. Birçok vatanperver öğrencinin bu haller karşısındaki aksülamelleri (tepkileri) de zamanın idarecileri tarafından şiddetle karşılanmıştır.Vesikalarla (belgelerle) sabit olduğuna göre bu Enstitülerde Komünizme dair eserlerin hulasaları (özetleri) talebe konferansları adı altında gençlere dinletilirdi.

- İftiharla kaydedeyim ki bu hadiseler karşısında da en büyük tepkiyi, yine bu müesseselere devam eden temiz Türk köylüsü gençler göstermiş ve Büyük Millet Meclisine kadar başvurmuşlardır. Şimdi de ilgili dosyalardan, şahitlerin ifadelerinden alınan bazı satırları okuyorum.Hasanoğlan Köy Enstitüsü yüksek kısım öğrencilerinin konferanslarından tesbit edilmiş parçalar:

“Biz hala bu rejimi -Komünizmi- kabul ettiremiyor isek bu, o rejimin kötülüğünden değil, bizim kafalarımızın geriliğindendir.Son varılacak nokta; vatan, sınır kavgaları atılarak aile ve memleket diye bir şeyin tanınmadığı, bütün insanların kardeş olarak yaşamaya çalıştıkları bir merkezdir. Bunun için yapacağımız iş, hükümeti devirerek yerine geçmek, Komünistliği ilan etmektir.

"Senin karın, benim karım diye tabiat bir şey ayırt etmemiştir"
Aile kudsiyeti saçmadan başka bir şey değildir. Senin karın, benim karım diye tabiat bir şey ayırt etmemiştir. Bunları ortadan kaldıracak elemanlar biziz.
- Bir öğrenciye hazırlattırılmış bir konferansta Rusya örnek olarak gösterilmiştir.
- Karl Marks’ın hayatı ve mezhebi hakkında konferanslar verilmiştir.
- Ahlaki gelenek ve göreneklerimize aykırı her türlü hareketler mazur görülmüş, hatta teşvik edilmiştir. Çirkin muamelelere hedef olan ve mukavemet gösteren kızlarımızdan bıçaklanarak tecavüze uğrayanların bulunduğunu gösteren şahadetler, vesikalar (belgeler) mevcuttur.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DAĞ BAŞINI DUMAN ALMIŞ MARŞI'DA ÇALINTI ÇIKTI..Dağ başını duman almış' İsveç milli şarkısıdır! Bizim Fetö'cüler, sizin Fetö'cüler! CHP’li Canan Kaftancıoğlu, skandal tweeti sildi! 'Elime makineli alıp Darbeciler Erdoğan'ın uçağına da girmiş!