Ana Sayfa
10 Ağustos 2017 ( 6322 izlenme )
Reklamlar

Alman Focus dergisi: Kelimesi kelimesine CHP onaylı

Almanya’da ana akım medyanın önde gelen kurumlarından Focus dergisi 5 Ağustos 2017’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirilen bir röportaj yayımlayarak Türkiye’de büyük tepkiye neden oldu. İstanbul'da akreditasyonu olmadan gazetecilik faaliyeti yapan Türkiye düşmanı Frank Nordhausen'ın yaptığı röportajda Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de halihazırda hiç kimse için güvenlik garantisi olmadığını söylüyorum. Ne canınız ne de mal ve mülkünüz için" diyerek açıkça ülkesini kötüleyip Almanlara 'Türkiye'ye gelmeyin' mesajı verdi.

CHP YALANLAMIŞTI

Röportajın büyük tepki çekmesi üzerine CHP Basın Birimi açıklama yaparak ‘CHP lideri Alman turistleri uyardı’ haberi gerçeği yansıtmamaktadır" demişti. Ancak CHP'den yapılan açıklamaya rağmen röportajla ilgili Kılıçdaroğlu'nun hiçbir etkinlikte konuşmaması dikkat çekti. Kamuoyu Kılıçdaroğlu'ndan haberi şiddetle yalanlayıp tepki göstermesini bekledi ancak o sustu.

AKŞAM'A İTİRAF Emaili

Kılıçdaroğlu'nun suskunluğunun sebebini Akşam gazetesi ortaya çıkardı. Röportajın ardından muhabir Frank Nordhausen'in foyasını ortaya çıkaran Akşam, Focus dergisine 3 gün boyunca yazılı olarak röportajın yalan olup olmadığını sordu. İlk önce muhabirin kendilerinde görev yapmadığını, ardından Nordhausen'in serbest muhabir olduğunu belirten dergi yöneticileri haberin doğruluğuyla ilgili dün Akşam'a çok çarpıcı bir yazılı açıklama gönderdi. Arkadaşımız Emre Öztürk'e derginin basın ve halkla ilişkiler biriminden gelen epostada röportajın kelimesi kelimesine doğru olduğu açıklandı. Dergi gönderdiği mesajla haberlerinin arkasında durarak Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin hiçbir kelimesine dokunulmadan yayımlandığını ifade etti.

ONAYLARINI ALDIK

Cevapta ayrıca röportajın yayınlanmadan önce yazılı metnin CHP Genel Merkezi’ne gönderildiği ve partiden resmi onay alındıktan sonra yayımlandığı açıklandı. Böylece CHP'nin 'yalanlama'sı yalan çıktı! Dergiden gönderilen mesajda “Focus dergisinin 5 Ağustos 2017 tarihinde, 32. edisyonunda yayımlanan bahsi geçen röportajın CHP tarafından resmi olarak yayımlanmasına izin verildiği haliyle dergimizde yer aldığını ifade ederiz. Saygılarımızla. Focus Basın Ofisi.”

Günler sonra skandal yalanlama!

CHP’den, Alman Focus dergisindeki skandal röportajla ilgili 5 gün sonra açıklama Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’dan geldi. Tezcan, Kılıçdaroğlu’nun böyle bir beyanatının olmadığını savunarak şöyle konuştu: Genel başkanımızın söyledikleri çok açıktır. Türkiye'yi dışarıya şikayet etmeye dönük bir beyanatı yoktur. Adaleti, hukuku yok ederseniz ana muhalefet Genel Başkanı da bunları söyleyecektir. Dergi kendi yorumunu katarak, gerçeğe aykırı bir açıklama yapmış. Onu da derhal düzelttik, böyle bir açıklamamız yok. Türkiye'yi yabancı ülkelere şikayet etme diye bir tecrübe arıyorlarsa, o tecrübeyi bizde bulamazlar. O tecrübeyi kendi geçmişlerine baktıklarında çok rahat görürler.

Nordhausen: Geleneğimiz gereği onaylatırız

Focus dergisinin Kılıçdaroğlu röportajını CHP Genel Merkezi tarafından onaylandıktan sonra yayımlandığını söylemesinin ardından bu kez derginin muhabiri Frank Nordhausen da bunu doğruladı. Nordhausen twitter'dan “Daha önce yazdığım gibi: Alman gazetecilik geleneği doğrultusunda yaptığım röportajı CHP’ye gönderdim ve resmi olarak onaylandıktan sonra yayımlandı” diyerek Focus Dergisi'nin açıklamasını onayladı. Star

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vuhan’da şoke eden iddia! 1500 farklı virüs dondurucuda saklanıyor Sultan Abdülhamid han neden selanik'e gönderildi ? BU İHANETİ,YUNANLILAR,İNGİLİZLER YAPAMAZDI BU MİLLETE..FAKAT BİZDEN GÖZÜKEN KÖKLERİ DIŞARDA OLAN PİYONLAR YAPTI. CHP'li vekilin bitmek tükenmek bilmeyen İslam düşmanlığı