Ana Sayfa
22 Şubat 2020 ( 340 izlenme )
Reklamlar

Atlantik Okyanusunu Türk Gölü yapan Hollanda Asıllı Türk Korsan Küçük Murat Reis

Küçük Murat Reis 15701641 17. yüzyılda Osmanlı imparatorluğu'na bağlı Cezayir korsanı olarak Atlantik okyanusundan başlayarak seferler düzenlemiş, İzlanda'yı 26 gün kuşatmış, çok sayıda esir ve ganimetle geri dönmüş tarihe damga vurmuş Türk korsanlarındandır.Hollanda'nın Haarlem şehrinde Doğan Küçük Murat Reis İslâm dinine geçtikten sonra Fas'a geçerek korsancılık faaliyetlerine başlıyor. Çünkü o dönemde İngiltere ve Hollanda'da Kraliyet tarafından her türlü korsancılık,

 

Faaliyeti yasaklanmıştır. Küçük Murat Reis İspanyolların Sale adasını kurtararak burada korsan Cumhuriyetini kurmuştur. Zamanla Fas'ın Osmanlı'ya bağlanmasının ardından o da Osmanlı Osmanlı'ya Tabi olur ve artık Türk korsanı olarak anılmaya başlar. Küçük Murat Reis artık Osmanlı'nın Atlantik korsan Kuvvetleri Komutanı olmuştur. Küçük Murat Reis hayatı boyunca Atlantik Okyanusu ve kuzey denizlerine Yelken açmış, burada adeta bölgedeki Devletleri titretmiştir. Seferlerinin en önemlisi 1627 yılında yaptığı İzlanda seferdir. 15 gemi ve 12 kadırga ile çıkılan seferde Küçük Murat Reis limanları döve döve İngiltere'ye ulaşmış, İngiltere'de pek çok limanı bombalanmış, saldırılar düzenlemiştir. Ardından Manş denizi'nden geçerek Hollanda ve Danimarka'da ve benzeri faaliyetlerde bulunmuştur. Daha sonra gemileriyle İzlanda'ya yönelmiş ve İzlanda'yı 26 gün oyunca kuşatmıştır.


Bu kuşatmanın sonunda İzlanda ya Türkler çıkmış, 400 kadar esir ve bir o kadar ganimet alarak Cezayir'e geri dönmüştür. Küçük Murat reisin İzlanda seferi İzlanda tarihi açısından çok önemli bir olaydır. Bu kuşatma da esir alınanlar İzlanda da Tyrkjaranid kavramının oluşmasına neden olmuştur. Yani insan çalan Türk... Bu kuşatmanın ardından İzlanda da ilginç bir yasa yürürlüğe girmiş ve Türk öldürmek cinayet suçundan çıkarılmıştır. Bu yasa İzlanda'da 1972 ye kadar devam etmiştir. Tabi bu süreçte hiç Türk öldürülmediğini ekleyelim. Buna rağmen Danimarka kaynaklı on yedinci yüzyılda yazılmış bir kitapta Küçük Murat Reis'in esirleri arasında bulunan piskopos Olaf Eigilsson, Türklerin ve Müslümanların Kendilerine çok iyi davrandıklarını hatta kendi yediklerinden onlara verdiklerini ve daha sonra esaretten kurtulduklarını anlatmıştır.


Küçük Mehmet Reis İzlanda Seferi'nin ardından 1631 yılında İngiltere'ye Yelken açmış ve adeta İngiliz limanlarına kendisine bağlamıştır. Türkler tarafından yıllık vergiye bağlanmıştır. Türk Korsanları İngiltere'nin güneyinde yer alan Lundy adasını 1625 den itibaren 5 sene süreyle ele geçirmiş ve burayı üs olarak kullanmışlardır. Lundy Adası merkezli korsanlar batılı devletlere burada dehşet saçmışlardır. İngilizler burunlarının diplerindeki bu adadan Türkleri atamamıştır. Bu hezimet üzerine İngiliz amiraller Kraliyet tarafından görevden alınmıştır. 1631 de Küçük Murat Reis ve Osmanlı Korsanları İngiltere'nin limanlarını vergiye bağlamış, Bristol Southamton gibi büyük limanlar defalarca bombalanmış, İrlanda'nın Baltimore Limanı aynı şekilde yağmalanmıştır.

Hatta Baltimore Limanı 19 Haziran 1631 de Türk korsanlar tarafından tamamen ele geçirilmiştir. Küçük Murat Reis Osmanlı'nın nasıl dünyaya hakim olduğunun ufak örneklerinden biridir. Bugün Jack Sparrow gibi sahte Hollywood kahramanlarını izleyerek hayran olunan filmlerde, Aslında bizim atalarımızın kahramanlıklarını esinlenildiği ve kendi kahramanlarımızın unutulduğu görülmektedir. Bugün hala Türklerin attığı top mermileri İzlanda'da müzelerde sergilenmektedir. Bu yüzden tarihimize sahip çıkmalı ve değerlerimize önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Evet'in zaferi Kılıçdaroğlu'nun kimyasını bozdu! FETO ÖRGÜTÜNE EMİR VERİYOR!! MİT UYARDI BU GECEYE DİKKAT! İZLE-İZLET! Erdoğan net konuştu,Bize pençesini göstermeye kalkan'ın tırnaklarını sökeriz! Yaralı tavuğu hastaneye götüren adam sosyal medyayı salladı