Ana Sayfa
25 Mart 2020 ( 21686 izlenme )
Reklamlar

Bakan Koca açıkladı: Çin'den neden KİT aldık

Son günlerde Çin'den alınan KİT'lere ilişkin birçok yalan yanlış haber sosyal medyada dolaşıma sokuldu. Bakan Fahrettin Koca, yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve medyayı doğru bilgilendirmek amacıyla birçok gazeteciyle irtibat kurdu ve işin aslını anlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın temas kurduğu isimlerden biri de Fatih Altaylı oldu. Altaylı, Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi bugünkü köşesinden okuyucularına aktardı.

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları:
"Üretim kapasitemiz çok yüksek olduğu için ihraç ettik"
"ABD'ye 500 bin adet tespit kiti satıldığı doğru. Sırf ABD'ye değil başka ülkelere de satış yapıldı. Bu kitlerden üreten firmalarımız var ve bunların çok yüksek kapasitesi var. O yüzden bu satışlar yapıldı.''

"Çin'den aldıklarımız 11.5 saatte sonuç veriyor"  Ama bizim Çin'den aldığımız kitlerle o kitler aynı şey değil. Satılanlar PCR kitleri. Türk firmaların aylık 2 milyona yakın bu kitlerden üretim kapasitesi var. Yani satmaları bizde bir eksiklik doğurmaz. Bize gerektiği kadarını tedarik etme imkanına zaten sahipler. Çin'den aldıklarımız hızlı tanı kiti. Bizdeki normal PCR kitleri 22,5 saat kadar hazırlık 11,5 saat kadar da test süresinde yani 4 saatte sonuç veriyorlar. Bu da testlerde bizi yavaşlatıyor. Çin'den aldıklarımız ise hızlı. Yani onlarda hazırlık süresi yok. 1 ila 1,5 saat arasında hemen sonucu verebiliyorlar. Bu da büyük avantaj sağlıyor"

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FETÖ'nün yeni yayınlanan 'sapkınlık' görüntüleri..İZLE PAYLAŞ Bakan açıkladı, Türkiye'de karantinada kaç kişi var? Çin'deki ölümcül virüs laboratuvarda üretilmiş olabilir Bak sen İmamoğlu'na!