Gündem
07 Nisan 2020 ( 3919 izlenme )
Reklamlar

Ürküten açıklama! Koronavirüs maskelerde bakın ne kadar yaşıyor

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgını bilimsel araştırmaların da ilk gündem maddesi.Hong Kong Üniversitesinde uzmanlar, ölümcül virüsün oda sıcaklığında hangi yüzeylerde kaç gün hayatta kalabildiğini inceledi.Araştırmaya göre koronavirüs maskelerde bir haftaya kadar yaşayabiliyor. Bu çarpıcı sonuç maskelerin kullanıldıktan sonra hemen atılmasının önemini de gözler önüne serdi.

Maskenin dış kısmına dokunulmaması gerekiyor..Uzmanlar maske takıldıktan sonra dış kısmına dokunulmaması gerektiğine dikkat çekti.Kağıt parada 4 güne kadar aktif kalabiliyorKoronavirüs paslanmaz çelik ve plastik yüzeylerde ise 4 ile 7 gün varlığını sürdürebiliyor. Virüs, kağıt para ve cam yüzeylerde de 4 güne kadar aktif kalabiliyor.

Uzmanlar, temizlik ürünleri, dezenfektanlar ve sık el yıkamayla virüsün yok edilebileceğinin de altını çizdi.Virüsün zayıf noktası tespit edildi..Amerikan Scripps Araştırma Enstitüsü de koronavirüsün zayıf noktasını tespit etmeyi başardı.

Araştırmaya göre SARS hastalarından alınan bir antikor, koronavirüsün belirli bir bölgesine tutunabiliyor.Antikor, bölgeyi çok sıkı kavrayamasa da virüsün zayıf noktasının böylece belirlendiği ifade ediliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KILIÇLAR BİLENİYOR Hedef büyük İsrail'i kurmak Güvenlik güçlerince vurulan PKK'lı teröristin kendini patlatma anı..KEYİFLE İZLE PAYLAŞ Sabah namazında vatandaşları ağlatan görüntü! 4'ü birden camiye girdi...