Ana Sayfa
13 Haziran 2019 ( 590 izlenme )
Reklamlar

Boğaz sakinleri

NEREYE bakarsanız bakın, aşağı yukarı aynı tabloyu görürsünüz! ABD de İngiltere de Almanya da Türkiye de İtalya da Fransa da Rusya da hatta Çin bile iki parça!
Bu parçalar bir şekilde birleşecek. Hangi parçalar kazanacak, hangileri kaybedecek?
Şu an için en değerli cevap bu! Ancak kimse net bir şey söyleme şansına sahip değil.
Kavganın ana üssü ABD!
Washington'da fotoğraf netleşmediği için sancı uzun sürdü ve yayıldı. Birinci ve İkinci Dünya savaşlarının nedenlerine gebe olan evredeyiz. Her yerde büyük sıkıntılar mevcut.KÜRESEL BİR GAZ SIKIŞMASI VAR. 70 yıldır süren sistem değişecek!
Ama nasıl! Konu bu. Savaş da bu! KÜRESEL ÇAPTA SÜREN BU KAVGANIN GÖLGESİ DOĞAL OLARAK TÜRKİYE'YE DE DÜŞÜYOR. İki büyük savaş AVRUPA'nın merkezinde çıktı. Şimdi ise ABD ile ÇİN arasında görünengörünmeyen bütün güçler çekişme halinde!
Hiç adını duymadığımız SOYLULAR işin içinde...
Hanedanlar, krallıklar, prenslikler ve üstün kanlılar!
Dünyanın son şeklini almasını isteyenler adına elbette sahneye çıkanlar var! Daha önce çok sık buraya taşıdım.
Bu isimlerden biri STEVE BANNON! Şu an hiçbir görevi yok. Trump'ın aklıydı, damat ile kavga etti ayrıldı.
Ancak DERİN DEVLETİN AMİRİ olarak her yerde!
Öyle böyle değil hem de...
İtalya ve Fransa'da seçimleri organize eden, aşırı sağı tekrar Avrupa'nın merkezine getiren Steve Bannon, son dönemde Kazakistan'da ortaya çıktı. Medya Forumu için Kazakistan'ın Almatı kentine gitti. Medya Forumu elbette Fransa ve İtalya ziyaretleri gibi bahaneydi.
Asıl iş başkaydı... Mart ayında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in aniden görevi bırakması ve yerine Senato Başkanı Kasım Jomart Tokayev'i getirmesi, ülkenin Pentagon'a evrildiğini gösteriyordu. Öyle ya 30 yıldır ülkeyi yöneten bir isim sağlığı yerindeyken niye istifa ediyordu! ARKA PLANI KONUŞAN YOKTU!
DEVİR TESLİM öncesi Kazakistan'a giden Steve Bannon, olası bir sürprize izin vermiyordu. Jomart Tokayev'le görüşen Bannon, Washington'ın taleplerini emretti. Çin ile yakınlaşan Nazarbayev, büyük bir hata yapmıştı. Hatta görevi bıraktıktan sonra ilk davet aldığı ülke Çin'di! Nazarbayev istifa ettikten birkaç hafta sonra Çin'e gitti. Pekin'de 2'ncisi düzenlenen BİR KUŞAK BİR YOL Uluslararası İşbirliği Forumu'na onur konuğu olarak katıldı. Kazakistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e Çin'in en yüksek nişanı kabul edilen Dostluk Nişanı takdim edildi. TARAFLAR NETTİ YANİ! İtiraz eden de her zaman olduğu gibi DERİN ABD'deydi! Kazakistan, artık Çin'le yakın değil. Olamayacak da! Ayrıca Türkiye ile yakın ilişkiler de Nazarbayev sonrası bitti. Çünkü Pentagon böyle istedi, Bannon da bunu garanti altına almak için Kazakistan'da çok önemli görüşmeler yaptı.
Çin'e uzak olan Jomart Tokayev, ABD Başkanı Trump ve damadı Kushner'e de uzak olmak zorunda. Bannon bunu sağladı! Bir dönem TRUMP'ın aklı olan ve seçimi kazandıran Bannon, Kazakistan'da görüşmelerini tamamladı ve ülkesine döndü. Daha doğrusu herkes böyle biliyordu! Ancak gerçek başkaydı...
DERİN ABD'nin derin ismi CIA'nın özel uçağıyla Tacikistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan'a uçtu.
Bu 4 ülkeye Çin ile yakınlıklarını bitirmelerini tavsiye etti.
Tatlı bir tonda...
Kazakistan'da olduğu kadar emir kipi kullanmayan Bannon, bu 4 ülkeyi de ikna etti. Tacikistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın Amerikan ambargosuyla ağır ekonomik şartlarla yaşamak istememesi elbette büyük bir etkendi. Kazakistan'da aynı forumda konuk olan ABD Başkanı Jimmy Carter'ın eski Yardımcısı Mark Siegel, Bannon'ın ziyaretlerinden rahatsız oldu. Pentagon'a mesafeli olan Siegel'ın Carter'a bu konuda çok özel brifingler vermesinin üzerinden 40 yıl geçmişti. Açık şekilde Bannon, Avrupa'yı dizayn ettikten sonra Orta Asya'ya uzandı. Çok sayıda insan eleştirse de Bannon, Yeni Dünya Düzeni'nin önemli bir parçasıydı. Ve işini kendi adına iyi yapıyordu! Sevenleri ise "O inandığı ve bağlı olduğu gücün devamı için aklını kullanıyor" diyordu... Bannon, yine Kazakistan'a uçmadan önce Avrupa Parlamentosu seçimlerine çok az bir zaman kalmıştı. Yapacak işleri olduğu için AVRUPA'ya uğradı.
Kimilerine göre Fransa'daki gücünü test etti, kimilerine göre Avrupa Birliği'nin dağılması için adımlar attı. Yorumlar muhtelif! Ancak görünen o ki ABD Başkanı Trump'tan daha çok ilgi gördüğü Fransa'da istediğini alarak, Kazakistan'a gitti. Paris'ten önce Brüksel'de Avrupa Birliği toplantısını basan kişinin de Bannon olduğunu küçük bir detay olarak akılda tutmanın faydası var! Seçim sonuçları Fransa'da aşırı sağın zaferi oldu. Fransa'da Marine Le Pen'in partisi Ulusal Birlik oyları yüzde 21.2'den, yüzde 24.52'ye yükselterek zafer kazandı. Macron'un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi yüzde 22.4 oyda kalarak yıkım yaşadı. Yani Bannon'un olduğu yerde sonuçlar, Pentagon'un istediği şekilde sonuçlanıyor. Bannon'ın her ziyareti de resmi değil. CIA uçağı o nedenle kullanılıyor.
Habersizce havaalanına iniyor, kimi zaman denizde bir yatta olan görüşmeler kimi zaman yine CIA'in güvenli evinde yapılıyordu... Bunlar son derece doğal! ABD bunu hep yapıyor ve yapmakta. Hele hele ÇİN gibi bir rakip varken geri durmaz. Durmuyor da.
Bütün bunlar olurken, ÇİN ile her yerde kavga ederken acaba TÜRKİYE'de neler olmakta! Galiba herkes biraz bunu gözden kaçırmakta.
40 pilotun F35 eğitimi sonlanmışken, Rusya'dan alınan S400 nedeniyle ilişkiler gerilmişken ABD burada boş mu duruyordu... Mümkün müydü! Türkiye gibi kilit, İPEK YOLU'na ruh veren, can katan bir ülkenin görmezden gelinmesi olası mıydı! Elbette hayır... Çin ile yan yana geldiğinde maçın sonucunu değiştirecek olan Türkiye'nin kendi rotasında sağlıklı gitmesi, ilerlemesi istenmezdi...
Küçük bir soru ile akılları karıştıralım... ABD adına hangi YALI'da, hangi YAT'ta, hangi NOKTA'larda buluşmalar yapılmakta ve kimler burada bulunmakta... Ve gündem ne?
İSTANBUL SEÇİMLERİ ve TÜRKİYE'nin rolü olabilir mi?
Peki BOĞAZ'ın sakinlerinin burada rolü var mı? AK PARTİ ve Erdoğan maalesef yine PARANIN SAHİPLERİYLE mücadele etmek zorunda kalacak. İlk değil, son da olmayacak. Burası Türkiye...

Ergün Diler/Takvim Gazetesi

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AK PARTİ'ye de mi sızdılar ?Damadı FETÖ'cü olan vekil var mı ? ERDOĞAN AHMET NECDET SEZERİ CANLI YAYINDA BÖYLE REZİL KEPAZE ETTİ.. İZLE PAYLAŞ. M. Kemal Atatürk’ün son sözü Aleykumüsselam’dı” Yalanı ‘Buna hazırlıklı olun’ dedi ve tarih verdi: Ritüeli uygularlarsa o tarihlerde geri dönüyor