Ana Sayfa
13 Mart 2020 ( 4813 izlenme )
Reklamlar

"Esed kırmızı çizgimiz" demişti... Koronavirüs kaptı!

İran Dışişleri eski Bakanı ve İran Dini Lideri Ali Hamaney'in danışmanı Ali Ekber Velayeti'nin koronavirüse yakalandığı belirtildi.Tasnim Haber Ajansı, İran'daki koronavirüs hastalarının karantina altına alındığı Masih Daneşveri hastanesinin müdürü olan Velayeti'nin ziyaret sırasında oradaki koronavirüs bulaşan hastalarla temasta bulunduktan sonra enfekte olduğunu iddia etti.

İran'da yayılmaya devam eden koronavirüsün vaka sayısı ülke genelinde 10 bin 75, ölü sayısının ise 429 olarak açıklandı.Evinde karantinaya alınan Velayeti'nin durumunun iyi olduğu belirtildi.Ali Ekber Velayeti kimdir?1945 yılında Tahran’a bağlı Şemiran köyünde doğan Ali Ekber Velayeti, İran dini liderine uluslararası konularda danışmanlık yapmaktadır.

Lisans eğitimini Tahran Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünde, master eğitimini Amerika’da Johns Hopkins Üniversitesi’nde alan Ali Ekber Velayeti, 79 devrimi sonrası 198081 yılları arasında Sağlık Bakanı Yardımcılığı yaptıktan sonra 19811997 arasında Ali Hamaney ve Haşimi Rafsancani’nin Cumhurbaşkanlığı döneminde 16 yıl boyunca Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmüştür.Ali Ekber Velayeti, Maslahatı Teşhis Konseyi üyeliği de olmak üzere siyaset, kültür ve tıp alanlarında 38 görevi aynı anda yürüten isimdir.

Ali Ekber Velayeti, 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş sonrası İran adına diplomatik temaslarda öne çıkan önemli bir siyasetçidir. “Eğer Suriye’de savaşmasaydık düşmanla İran’da çarpışırdık” diyen Velayeti, “Amerika’nın Suriye’yi direniş cephesinin zayıf halkası olarak gördüğünü fakat Suriye’nin direniş cephesinde altın halka olduğunu” ilave etmiştir.2015 yılında yaptığı bir başka açıklamada, “Suriye’ye yaptığımız yardımlar olmasa idi bu devlet düşmüş olurdu” ifadesini kullanan Velayeti, Esed’in varlığını İran için “kırmızı çizgi” olarak tanımlamıştır.

Kaynak: Star.com.tr

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sırt ağrısına çekiçli çözüm! Darbeci alçaklar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı oteli böyle bastı... Akşener'in kürsüye çıkardığı sözde 'mağdur' çiftçinin sosyal medya paylaşımları olay oldu! FETÖ'NÜN SADIK PİYONLARINDAN OLAN,HER FIRSATTA ,ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI YAPAN VATANSIZ,Romanya'da gözaltına alındı!