Ana Sayfa
14 Haziran 2017 ( 220 izlenme )
Reklamlar

Kız erkek ayrı sınıfta okusun' diyen Müdüre linç

Konya’nın Selçuklu ilçesindeki Konevi Anadolu Lisesi’nin Müdürü Ömer Faruk Özarslan, okulun internet sayfasından yaptığı duyuruda, “Okulumuz 20172018 eğitimöğretim yılından itibaren kızerkek öğrenciler ayrı sınıflarda eğitime devam edecektir” ifadelerini kullandı. Ardından belli bir kesim tarafından adeta linçe uğratıldı.

Dünyanın bir çok yerinde kız ve erkeklerin ayrı sınıflarda eğitim görmesinin başarıyı daha çok arttırdığı ispat edilmişken Türkiye'de belli bir zihniyete sahip azınlık grup ısrarla buna karşı çıkıyor.

Velilerin ve öğrencilerin büyük kısmının karma eğitimi istemediğine dikkat çeken Okul müdürü Ömer Faruk Özarslan, Hürriyet’e özetle şunları söyledi:

VELİLER DE ÖĞRENCİLER DE AYRI OLMASINI İSTİYOR

“Velilerden gelen karar gereği böyle bir işlem yapıldı. İkinci dönemin başında pilot olarak bir kız, bir erkek sınıfı oluşturduk. Baktık, verimli olduğunu gördük, velilerden gelen talep neticesinde böyle bir uygulamaya geçtik. Öğrenciler de istiyor. Okulun yüzde 60’ı kızlardan oluşuyor. Buna ideolojik bakmamak lazım. Eskiden de kız liseleri vardı ve inanın kızlar kendilerini daha rahat ifade etmeye başladılar. Bu eğitim dışında ideolojik bir uygulama değil. Erkek öğrenciler kendi aralarında argo konuşuyorlar, psikolojik olarak kız öğrencileri de etkiliyor, rahatsız oluyorlar. O kadar da büyütülecek bir şey değil. Okulu tamamen kıza veya erkeğe çevirsek o bakanlıktan, ilden veya valilikten onay almakla olur ama bu bizim iç meselemiz. Düşünün odanızdaki eşyanın, masanın yerini değiştirmek gibi. Yönetmeliğe gerek yok. Bugün imam hatiplerin hepsinde kızerkek öğrenciler ayrı. Orada niye kıyamet kopmuyor? 740 civarında öğrencimiz var. Gelecek yıl okulun genelinde olacak ama çok ısrar edilirse şu an dil sınıfında olduğu gibi isteyene karma sınıf da oluşturabiliriz. Çok da büyütülecek bir şey değil.”

BAKANLIĞIN NEDEN SORUŞTURMA AÇTI?

Tartışmaların ardından Milli Eğitim Bakanlığının soruşturma açtığı da iddia edildi. Bakanlığın bu adımı tepki çekerken Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili, ”Böyle bir uygulama ortaöğretim yönetmeliğinde yok, yönetmeliğe aykırı. Olayın gündeme gelmesiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı da dönüş yaptı. Okulla ilgili inceleme başlatıldı. Geçen dönem açılan sınıf için de soruşturma başlattık” diyerek bilgi verdi.

YeniAkit

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TÜRKİYE'YE LİBYA KUMPASI İsrail çıldıracak! Siyonizm karşıtı Ortodoks Yahudileri Türkiye'ye destek verdi FBI'ın sır gibi sakladığı koronavirüs belgeleri sızdırıldı! FETÖ'NÜN SAPIK VE SAPKIN İMAMLARI,BU KADARINA PES DİYECEKSİNİZ..RESMEN TAPINIYORLAR