Ana Sayfa
26 Mart 2020 ( 1723 izlenme )
Reklamlar

Merkel’e 8 yıl önce sunulan virüs raporunda korkunç detaylar

Koronavirüs dünyayı sarsarken Robert Koch Enstitüsü ve çok sayıda bilim kurulunun Almanya Başbakanı Merkel ve Alman Meclisi'ne 8 yıl önce sunduğu rapor yeniden konuşulmaya başlandı.

Federal düzeyde birçok Alman makamın katkılarıyla hazırlanan 10.12.2012 tarihli ve 17/12051 sayılı raporda bir pandemi senaryosu yazıldı.

21 Aralık 2012'de Federal İçişleri Bakanlığı'nın ek yazısıyla Federal Meclis'e iletilen, 3 Ocak 2013 tarihinde de Federal Hükümet'in Federal Meclis'i bilgilendirdiği rapordaki senaryoda, alışılmışın dışında yeni bir salgına yer verildi. Bu hayali virüse de ‘ModiSARS' adı verildi.

"Asya’da görülecek, kısa sürede dünyanın her yerine yayılacak"
Raporda, daha önceki yıllarda H5N1 olarak tanınan ‘kuş gribi' ve ‘HIV' kısa adıyla tanınan ‘AIDS' gibi salgınlara da dikkat çekilirken, hayali ‘ModiSARS' virüsünün Asya'da görüleceğine ve kısa bir süre sonra dünyanın her tarafına yayılacağına dair senaryolar yer aldı.

300 günde 6 milyon enfekte
Senaryoda, "Daha WHO (Dünya Sağlık Örgütü) resmi uyarıda bulunmadan, birçok kişi (Asya'dan) Almanya'ya seyahat ediyor. Aralarında virüs bulaşmış veya onlarla ilişkisi olmuş çok sayıda insan da var ki, bunlar virüsü Almanya'ya taşıdı. Almanya'da ilgili birimler gereken önlemleri aldıkları ve sağlık sistemi derhal devreye sokulduğu halde, virüs çok hızlı yayıldığı için yaklaşık 300 gün içinde Almanya'da 6 milyon insan ModiSARS salgınına yakalandı deniliyor.

Sözcü'nün haberine göre de raporda şu ifadeler yer aldı:

"SARS Cov'un mutasyona uğramış hali olan yeni bir virüs gelecek ve insanların bağışıklık sistemini hızla çökertecek. 2003 yılındaki SARS CoV'dan çok farklı olan bu virüs hızla yayılacak. Bu yeni bir tür virüs olacak ve SARS CoronaVirüs, H5N1Influenza'dan daha ağır sonuçlar doğuracak."

Senaryoda, Çin'den gelen Çinliler veya Çin'e giden 6 ile 10 Almanın bu hastalığı yayabileceği ve herkesin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştıracağı belirtiliyor."

"Kontrolü AIDS’ten daha zor olacak"
Hazırlanan raporda, neler olabileceği şu şekilde ifade ediliyor:

"Burada, yeni bir salgına neden olacak virüsten bahsediyoruz. Her ne kadar ModiSARS desek de, bu yeni virüs yeni bulgularla ortaya çıkacak. Bu yeni virüs, SARS CoV'un farklı bir mutasyonu. SARS CoV'dan farklı olarak insanlara çok daha hızlı yayılacak. Adını henüz koyamadığımız bu virüs, çok yüksek oranda ölümlere yol açacak. Kontrolü, AIDS'e neden olan HIV'den daha zor olacak. Belirtileri açısından ModiSARS ile SARS CoV birbirine çok benzeyecek. Bir insandan diğerine bulaşması 5 gün olacak. Virüs kapan kişide de semptomları 2 ile 14 gün arasında ortaya çıkacak."

"İshal, baş ağrısı..."
2012 tarihli raporda “Yeni virüsün belirtileri, yüksek ateş, kuru öksürük, hastaların çoğunda nefes darlığı, röntgen çekildiğinde akciğerlerde çeşitli bulgular, üşümetitreme nöbetleri, bazen kusma hissi, baş dönmesi, kas ağrıları şeklinde olacak. Ayrıca ishal, baş ağrısı ya da vücutta çeşitli yerlerde egzama benzeri kızarıklıklar olabilir” ifadeleri yer aldı.

Yaşlılara etkisi
Ayrıca, raporda, “Bu yeni virüs, özellikle ileri yaşlardaki ve kronik hastalığı olanlarda yüzde 10'lara kadar varan ölümlere neden olabilecek. Çocuk ve gençlerde ölüm oranları yüzde 1'in altında kalacak. Gençler ve sağlıklı insanlar bir haftada bunu atlatacak, ancak yaşlıların tedavileri 60 günü bulabilecek” denildi.

"Aşı, virüsten 3 yıl sonra geliştirilecek"
Raporda ayrıca şu ifadeler de yer aldı:

"Virüs kişiden kişiye, damlacıklar, partiküller ya da dokunma ile geçebilecek. O geldiğinde, onan için bir ilaç henüz bulunmamış olacak. Bir aşı ancak ilk virüsten 3 yıl sonra geliştirilebilecek. İnsanların kendilerini koruması için hijyen kurallarına dikkat etmesi, gerekli yerlerde eldiven kullanması, koruma gözlüğü ve maske takması gerekiyor.

Hastalık özellikle, aile içindeki temaslar, virüsü taşıyan kişilerin çevresinde bulunmak, toplu taşıma araçlarını kullanıyor olma, iş yerleri ve izin zamanlarında insanlardan insanlara bulaşacak. Salgın tüm dünyaya yayılacak. Almanya'ya gelmesi ise fuarlar ve üniversiteleri ziyaret eden yabancı öğrencilerle olacak."

"Sağlık sistemini sarsacak"
Raporda, yeni virüsün SARS benzeri olacağı ama 2003 yılındaki SARS'tan büyük farklılıklar göstereceği, sağlık sistemini derinden sarsıp sınırları zorlayacağı belirtiliyor. Öte yandan bunun, SARS virüsünün mutasyona uğraşmış hali olacağı ve şimdilik “ModiSARS” diye tanımladıkları aktarılıyor.

"Asya'dan hayvan pazarlarından yayılacak"
Tam bilimsel verilerle hazırlanan raporda şöyle denildi:

"Bu salgına neden olan virüs, Güneydoğu Asya'dan, vahşi hayvan satılan pazarlardan yayılacak ve insanlara geçecek. Hayvanlar bu virüse karşı bağışık olacak çünkü, zaten kendi bağışıklık sistemleri bunu tanıyor. Evde beslenen kedi ve köpekler bundan etkilenmeyecek veya yayılmasında etkili olmayacak. Ancak insanlar arasında çok hızlı şekilde yayılacak."

"En tehlikelisi ilk dalga"
“Yeni virüs, üç dalga halinde vuracak” denilen raporda şunlar yer aldı:

"En tehlikelisi ilk dalga olacak. Daha sonra bunu ikinci ve üçüncü dalgalar takip edecek. Böylece üç yıla yayılacak bir pandemi gerçekleşecek. Virüs bu sürede iki kez mutasyona uğrayacak. Bir kere bu hastalığı kapan, aynı virüsten 360 gün daha etkilenmeyecek. Ancak mutasyona uğramış halinden ve başka bir benzer virüsten olumsuz etkilenebilecek. Virüse karşı karantina önlemleri, okulların kapatılması, kalabalık yerlerde bulunma yasağı, yakın temas yasağı gerekli olacak.

Virüse kapan kişiler, özel karantina koşullarında tedavi edilmek zorunda olacak. İnsanlara yeni dezenfeksiyon kuralları getirilecek ve yeni hijyen kuralları konulacak."

"29 milyon insan enfekte olacak"
"ModiSARS (mutasyona uğramış SARS) virüsün ilk dalgası 1 gün ile 411 gün sürecek. Bu dalgada 29 milyon kişi virüs kapacak. İkinci dalga 462 ile 692 gün aralığında olacak. Burada 23 milyon Almanın virüsten etkileneceği hesaplanıyor. Üçüncü dalga ise 693 günden başlayıp 1052 güne kadar uzayabilecek. Bu da 26 milyon kişiyi etkileyecek. Bazı kişiler iki ya da üç dalgadan da etkilenmiş olacak."

"Önlem alınmazsa 7.5 milyon ölüm yaşanabilir"
Raporda şu ifadeler de yer alıyor:

"Yaşlı insanlarda ölüm oranı, yüzde 50'yi bulabilir. Üç dalga, 7.5 milyona yakın Almanın hayatına mal olabilir. Bunun için tüm hastanelerde ve her yerde önlemler alınmalı, kişiler kendilerine daha etkin koruyucu önlemler almalıdır."

Önlemler
Raporda hükûmete ve yetkililere nasıl önlemler alacakları, hangi yasalarda değişikliklere gidilmesi gerektiği belirtiliyor. İlgili bölümler “Alınması gereken önlemler”, “Aşama aşama yapılacak işler ve bunların yönetmelikleri”, “Ekonomik alandaki işlemler” başlıklarıyla sıralandı.

Hastalık başladığında halkın hızlı derecede bilgilendirilmesi, alınması gereken önlemler ve hijyen kuralları yeniden hatırlatılırken, ilk aşamada halkın yüzde 8'inin bundan etkileneceği vurgulanıyor.

Sağlık sistemi konusunda uyarı
Ek olarak raporda rakamlar çok yüksek ve beklentilerin üzerinde olursa, sağlık sisteminin çökeceği, doktor ve hemşire sıkıntısı yaşanacağı belirtiliyor.

Şu anda ülkede 500.000 yatak kapasitesi olduğu, bunun da ağır pandemiyi kaldıramayacağı belirtilen raporda aynı anda 4 milyon kişinin hasta olması halinde büyük sorunlar yaşanacağı vurgulanırken, önlemler için sinyaller veriliyor. Özellikle ilaç, kişisel korunma malzemeleri, dezenfeksiyon malzemeleri konusunda büyük talepler olacağı, 8 yıl önceden öngörülmüş.

Raporda bankaların, borsanın, sigortaların, finans danışmanlarının, hükümetin ve meclisin kısıtlı ve zorunlu işlerde de olsa çalışmalarını sürdürebileceği belirtiliyor.

Medyanın ise çalışmalarına devam edeceği, bazı alanlarda daha fazla yoğunlaşacağı ancak kültür, spor ve sanat gibi alanlara daha az eğileceği de öngörüler arasında yer aldı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2016 yılı ÖLÜMCÜL DENEY ismli HOLLYWOOD filminden. İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın koronavirüs testi pozitif çıktı CHP’nin esas planı deşifre oldu… İstanbul’da büyük bir kalkışma planlanıyor! İşte kalkışmanın tarihi O Rapor Akla geldi