Ana Sayfa
16 Şubat 2020 ( 700 izlenme )
Reklamlar

Osmanlı, ABD'yi nasıl vergiye bağladı?

ABD'nin, 18. yüzyılda Osmanlı Devleti'ne haraç ödediğini biliyor muydunuz? III. Selim'in hükümdarlığı döneminde, Cezayir Beylerbeyi Hasan Paşa, ABD ile 5 Eylül 1795'te Türkçe bir antlaşma imzaladı. Akdeniz'de ticaret yapabilmek için imzalanan bu antlaşmayla ABD, 29 yıl boyunca Osmanlı'ya vergi ödedi. ABD'nin tarihte, vergi vermeyi kabul ettiği tek devlet Osmanlı'ydı.

Beylerbeyi tarafından yönetilen bu eyaletlerde timar sistemi yoktu. Zaman içerisinde beylerbeyinin yerine dayı adı verilen askeri idareciler öne çıktı. Garp Ocakları'nın en önemli geliri ise denizden sağlanıyordu.

Akdeniz'de, Atlas Okyanusu'nda bayrak gösterip yelken açarlardı. Binlerce kilometre uzaklıktaki Amerika kıyılarından İzlanda'ya kadar her tarafa gitmişlerdi. Avrupalıların arasında pek çok Osmanlı reisinin adı, şarkılardan halk hikayelerine kadar çeşitli yerlerde rastlanılır..

18. yüzyılın sonlarına gelindiğinde Osmanlı İmparatorluğu, eski gücünü kaybetse de dünyanın en önemli devletinden biriydi. Aynı dönemlerde yeni bir devlet tarih sahnesine çıkmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ile yaptığı bağımsızlık savaşından zaferle ayrıldıktan sonra, 1776 yılında bağımsızlığını kazandı. Ticaret ve deniz yollarına çok uzak bir coğrafyada yeni bir devlet olarak kurulan ABD, dünyaya açılmak için deniz yollarını kullanması gerekiyordu. Amerika Birleşik Devletleri, 1783'te bağımsız olmasından sonra dünya sularında faaliyete geçti..

Kıtalar arası sularda yelken açan ABD, herhangi bir antlaşma olmamasına rağmen Akdeniz'de faaliyet göstermeye başladı.

Cezayirli deniz gazileri ise 1785'ten itibaren rastladıkları Amerikan gemilerine nefes aldırmıyordu. 1785 Temmuz'unda Cadiz açıklarında yakalanan bir ABD gemisi Cezayir limanlarına getirilmişti.

Beylerbeyi Cezayirli Gazi Hasan Paşa, 1793'ün Ekim ve Kasım aylarında 11 Amerikan gemisini ele geçirdi.

ABD Kongresi 1794'te Cezayir'le mücadele için 700 bin altın bütçe ayırarak, Osmanlı donanmasına karşı koyacak güçte gemiler üretilmesi, kuvvetli gemiler yapılması için adım attı.

Amerikalılar, bu hazırlıkların yanı sıra ağır yenilgiden gemilerini kurtarmak için 1795'te Joseph Donaldson başkanlığındaki bir heyeti Cezayir'e gönderdiler.

III. Selim'in hükümdarlığı döneminde, Gazi Hasan Paşa, ABD ile 5 Eylül 1795'te Türkçe bir antlaşma imzaladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Terörist fetö'nün yaptığı işkenceler Türk bilim insanları geliştirdi: Koronavirüsü 15 saniyede öldürüyor Erdoğan uyardı: Barzani vazgeçmezse... İşte 17 sivilin öldürüldüğü İBB baskınının görüntüleri