Ana Sayfa
04 Mart 2020 ( 24672 izlenme )
Reklamlar

PutinErdoğan görüşmesi öncesi Esed, Türkiye'ye seslendi

Suriye'yi Rusya ile birlikte yerle bir eden Beşar Esed, Bahar Kalkanı Harekatı sonrası köşeye sıkıştı.Suriye'de 3 binden fazla askerini kaybeden Esed'den Türkiye ile ilgili ilginç bir açıklama geldi.Esed yaptığı açıklamada, "Suriye ile Türkiye arasında düşmanlık yok. Suriye, Türkiye'ye karşı herhangi bir düşmanlık yapmadı ve mevcut anlaşmazlıklar mantıksız. SuriyeliTürk aileler var ve hayati ortak çıkarlar var" dedi.

"Esed görüşmeye hazır"  Beşar Esed adına bugün konuşan Suriye Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Dr. Bessam Abu Abdullah, "İdlib’de teröre karşı operasyonlar başlamadan önce, müttefikimiz Rusya ile birlikte üç insani yardım koridoru açtık fakat teröristler Suriye Hükümeti'nin kontrolündeki bu yerleri engellemeye çalıştılar, saldırılar yaptılar. Biz de insanlarımızı bu terör örgütlerinin eline bırakamazdık. Bu örgütler İdlib’i kontrol ediyor. Biz İdlib’de kesinlikle Türk Ordusu'na karşı savaşmıyoruz, bu terör örgütlerine karşı savaşıyoruz. Bu terör örgütleri sadece Suriye’ye değil Türkiye’ye de karşı ve onlar ne yazık ki kötü enstrümanlar. Türk kamuoyu şunu sormalı durum neden ve nasıl bu hale geldi? Suriye’nin egemenliğini toprak bütünlüğünü ihlal eden durumlar var. Türk Hükümeti kendi sınırlarını kontrol etmeli, Suriye Ordusu'nun topraklarını değil. Dolayısıyla bu savaşı bitirmeden mülteci sorunu çözülmez. AK Parti Hükümeti radikallere verdiği desteği durdurmalı ve bu sorunun nasıl çözüleceğini düşünmeli. Suriye Hükümeti'ni tanımadığını söylüyor ama İstanbul’da Suriye Hükümeti'nin görevlendirdiği bir konsolosluğu var. Biz Türkiye’ye, Türk halkına karşı değiliz, AK Parti’nin İdlib politikasına karşıyız. Başkan Esad eğer Suriye’nin milli çıkarları söz konusu ise görüşmeye hazır, bu konuda pozitif yaklaşıyor" demişti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fahrettin Koca’ya mikrofon dağıtabilir misiniz? diyen BBC muhabiri Fundanur Öztürk provokatör çıktı Müslümanları sırtından hançerlediler Erdoğan’ı gören vatandaşın o anları sosyal medyada izlenme rekorları kırıyor Umre’den dönen bir vatandaşın testi pozitif! 21 bin kişi için ne önlem alındı?