Gündem
05 Mart 2020 ( 10802 izlenme )
Reklamlar

Putin iki ismin arasında kaldı! ‘Topyekûn savaş riski’

Financial Times, 'İdlib'deki çatışmalar Rusya'nın Türkiye'yle ilişkilerini geriyor' başlıklı bir haber yayınladı. Haberde Vladimir Putin'in iki isim arasında kaldığı kaydedildi.
"Türkiye'nin Rusya destekli güçlere saldırılarının Moskova'nın Ankara'yla ilişkilerini sınavdan geçirdiğini" yazan Financial Times'a göre "artan çatışmalar, Kremlin'in Suriye lideri Beşar Esad'a isyancı güçlerin elindeki son bölge,


Olan İdlib için Erdoğan'la savaşmasına izin vermesindeki riskleri gözler önüne serdi." Rusya lideri de "Ortadoğu'da kendisinin daha fazla nüfuz kazanmasına yardımcı olan iki liderin arasında kaldı." İfadelerine yer verildi."Topyekun savaş riski""Türkiye Cumhurbaşkanı'nın çatışmaları yükseltme tehdidi, Putin'le Moskova'da buluşmaya hazırlanırken, topyekûn savaş riski getiriyor" açıklamalarıyla tepki çeken gazetenin görüşlerine yer verdiği Moskova Carnegie Merkezi'nden Dmitri Trenin, "Moskova SuriyeTürkiye çatışmasının gerçek bir savaşa dönüşmesinden kaygılı. Her iki tarafta artan ölü ve yaralı sayısı bu savaşı daha da yakınlaştırıyor" yorumu yapıyor.

"Rusya Erdoğan’a baskı yapacak" Trenin ayrıca "Rusya en nihayetinde bir savaşa sürüklenmemek için bir tür ateşkes elde etmeye çalışacak ancak cephede boyun eğmesi için Erdoğan'a baskı yapacak" diye konuşuyor.

"Türk uçaklarının güvenliğini sağlayamayız" Kremlin'in Türkiye'nin İdlib'deki yeni saldırıları hakkında yorum yapmayı reddettiğini söyleyen gazete, bunun yerine Rusya Savunma Bakanlığı'nın "Suriye semalarında Türk uçaklarının güvenliğini sağlayamayız" şeklindeki açıklamasının öne çıktığını aktarıyor.Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov'un da "Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz ve Suriye'nin teröristlerle ve terör örgütleriyle savaşma niyetine destek veriyoruz" dediği belirtiliyor.

Ankara’ya tehdit  Dmitri Trenin, Savunma Bakanlığı'nın açıklamasının "Ankara'ya dolaylı bir tehdit olduğunu" söylüyor ve "Rusya'nın gerçekten Suriye'de Türk jetlerini düşürüp düşürmeyeceği net değil, ancak bunu sınamak pervasızlık olur. Bunun yaşanmayacağı anlamına gelmez" diye konuşuyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Belirti göstermeyen hastalara koronavirüs teşhisi nasıl konuluyor? Türkiye çıkışı gecikmedi YSK'nın kararı sonrası dolar uçtu Prof. Dr. Erhan Tenekecioğlu'nun paylaştığı kareler şoke etti! İşte koronadan ölen hastanın akciğerleri...