Ana Sayfa
02 Mart 2020 ( 12838 izlenme )
Reklamlar

Ruslar, İdlib'de Erdoğan'ın önündeki engeli açıkladı

Rusya’nın desteği olmadan Suriye ordusunun ayakta kalamayacağını belirten Yeni Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Yuriy Mavaşev, “Rusya, Suriye ordusunu bozguna uğratmayı hedefleyen Erdoğan’ın önünde tek engel' dedi.İdlib'de gerginliğin tırmanması sonrası gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu hafta için yapacağı kritik görüşmeye çevrilirken, Rus basınında TürkRus gerilimiyle ilgili farklı yorumlar gündeme gelmeye devam ediyor.

İşte son değerlendirmelerden bazıları:

Veçernyaya Moskva gazetesinin görüşlerini aldığı uzmanlar, Rusya'nın Türkiye'yi Suriye'de Esed'le baş başa bırakmasının Şam rejiminin çöküşüyle sonlanabileceğini öngördü.

Rusya'nın desteği olmadan Suriye ordusunun ayakta kalamayacağını belirten Yeni Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Yuriy Mavaşev, “Rusya, Suriye ordusunu bozguna uğratmayı hedefleyen Erdoğan'ın önünde tek engel. Ancak ne olursa olsun Erdoğan için bu küçük bir savaş olmayacak. Türkiye çok sayıda askerini kaybedebilir, çünkü Suriye ordusu büyük tecrübeye sahip” dedi.

NOVAYA GAZETE: Türkiye'de büyük bir öfke dalgası yükseldi,Novaya Gazete'de “Rusya, Türkiye için Olimpiyatlardan fazla para harcadı” başlıklı çıkan yorum haber ise şöyle:

“Kremlin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Batı'dan uzaklaştırmanın ve NATO'yu zayıflatmanın hayalini kurdu. Bununla bizzat eski KGB ajanı Putin ilgilendi. Türkiye için bütçeden Soçi Olimpiyatları'na harcandığından fazla para harcandı. Akkuyu, Mavi Akım, TürkAkım... Tüm bu projelere Türkiye tek kuruş yatırmadı. Erdoğan'a, ne zaman ödeyeceği bell olmayan kredi ile S400'ler de verildi.

33 Türk askerinin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye'de büyük bir öfke dalgası yükseldi. Çoğu kişi daha önce Rusları neredeyse müttefik olarak kabul ediyordu.

Putin ile Erdoğan'ın 56 Mart'taki görüşmesi ve muhtemelen yeni bir barış ilanı öncesi, İdlib'de askeri çatışmaların artma olasılığı yüksek. Barış öncesi daha fazla toprak kazanmak için…”

MOSKOVSKİ KOMSOMOLETS: 2015'in tekrarı gibi "Moskova ve Ankara ittifakının mimarları arasında kıvılcımlar çakıyor..." Bu ifade İdlib saldırısı sonrası iki ülke arasında iyice tırmanan gerilimi değerlendiren Moskovski Komsomolets gazetesin yazarına ait. Türkiye uzmanı Mihail Rostovski'nin imzasını taşıyan yazı, Rus uçağının düşürülmesinden sonra RusyaTürkiye ilişkilerinin serbest düşüşe geçtiğini hatırlatarak bugün yaşananların "2015'in bir nevi tekrarı" olduğunu yazdı.

Ancak yazar, NATO cenahının "bayram etmesine" rağmen, RusyaTürkiye ortaklığının bittiğini iddia etmek için henüz erken olduğu düşüncesinde. Bununla birlikte söz konusu ortaklığın önümüzdeki dönemde kesin ayakta kalacağını söylemek de olanaksız. Rostovski'ye göre, Rusya ile Türkiye'yi ortak hareket etmeye iten sebepler hâlâ geçerliliğini koruyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sözde gazeteci Levent Gültekin'den skandal Azerbaycan açıklaması Gülenistler ne zaman, nereden saldıracak Tele1 tam gaz algıya devam ediyor Devlet Bahçeli: Almanya'daki NATO zirvesi öncesi karanlık bir komplo var.