Ana Sayfa
25 Haziran 2019 ( 575 izlenme )
Reklamlar

Rusya'dan S400 açıklaması: Türkiye teçhizatımızı almaya hazırlanıyor

Rosoboronexport başkanı Miheyev bir Rus ajansına demecinde, Türkiye'ye yapılması planlanan S400 sevkiyatına ilişkin olarak şunları söyledi: "Türk tarafıyla her şey kararlaştırıldı. Türkiye teçhizatımızı almaya hazırlanıyor. Planlanmış eğitim sürüyor. Gönderiminse temmuzda yapılacağı planlanmış durumda."

Miheyev'in bu açıklaması, Türkiye'nin Rusya'dan S400 sistemi satın alma planlarında bir değişiklik olmadığı anlamına geliyor. Zira bu açıklama, Rusya'dan söz konusu hava savunma sistemini almamasına ikna için, ABD'nin Türkiye'ye çeşitli tehditler öne sürdüğü bir döneme denk geliyor.

ABD, Türkiye'nin kendi yapımı olan Patriot hava savunma sistemlerini almasını istiyor. Ayrıca, Türkiye topraklarında bir Rus hava savunma sistemi konuşlandırılmasının güvenlik sorunu açığa çıkaracağını savununuyor.

Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden birisi olarak gösterilen S400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.
Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.
Sevk edilmeleri halinde, Türkiye S400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi olacak.

Türkiye'nin Rusya'dan dört adet S400 bataryası almasını öngören anlaşmanın değerinin 2.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sözde Bilim ve Aydınlanma Akademisi’nden Bilim Kurulu’na skandal istifa çağrısı İşte CHP zihniyeti! Vatandaş kurban kesmesin diye maaşları yatırmadı Jokerler masada!..Şimdiki gündem Cenevre konferansı! 29 Ekim kutlamasında skandal görüntü!