Ana Sayfa
21 Nisan 2020 ( 5693 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'nin desteğiyle darbeci Hafter fena sıkıştı!

Libya'daki son durumu aktaran gazeteci yazar Çetiner Çetin, "Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükümeti ve bağlı askeri gruplara desteği Libya’daki dengeleri değiştirdi." diye yazdı."Darbeci Hafter fena sıkıştı" başlığıyla yayınlanan yazısında Çetiner Çetin, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde geri planda kalan Libya'da darbeci Halife Hafter ile Uluslararası Mutabakat Hükümeti


(UMH) arasında yaşanan çatışmalarda gelinen son durumla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.Çetiner Çetin, "UMH için savaşan silahlı gruplar hafta sonu daha öncesinde Hafter’in Libya Ulusal Ordusunun (LUO) kontrolündeki Sabratha ve Surman gibi önemli stratejik yerleri ele geçirmeyi başardı. Hafter yavaş yavaş geri çekiliyor." bilgisini verdi.

Çetiner Çetin'in yazısında değindiği gelişmeler şöyle:Türk insansız hava araçları, diğer bir deyişler drone’ları, Hafter’in Birleşik Arap Emirlikleri’nden aldığı birçok İHA’yı vurdu. Sabrathave diğer bölgelerin Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne sadık birlikler tarafından ele geçirilmesinin ardından çatışmalar Trablus’un güneyindeki Tarhuna’da yoğunlaştı.

Ve tabii ki Türk hava savunma sistemi Korkut, dengeleri UMH lehine değiştirdi. UMH yanlısı silahlı gruplar Libya’da 7 farklı cephede oldukça önemli bir alanı kontrol altına almaya başladı. Elbette bunlar TSK’nın sağladığı imkanlar ve koordinasyon sayesinde gerçekleşti.Bugün itibari ile 3 bin 700 kilometrekarelik bir alan Hafter’den alındı. Ancak unutmayalım ki Libya toprak büyüklüğü oldukça geniş. Fakat yüzde 80’i çöl ve taraflar geri kalan yüzde 20 için savaşıyorlar.

Türkiye’nin desteği..Askeri kaynaklara göre Hafter’in Trablusgarp’taki en önemli kalelerinden birisinin ele geçirilmesi birkaç günlük bir mesele olabilir ve bu şekilde, bilhassa geçtiğimiz günlerde Trablus’un batısındaki kıyı şeridinin neredeyse tümünün yeniden ele geçirilmesinin ardından ihtilafa net bir yön verebilir. Bu pozisyon Türkiye açısından çok önemli. Zira Libya ile yapılan deniz anlaşmasının sahil şeridinin kontrolü ile daha da önem kazanacağı bir gerçek.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüste bilinmeyen gerçeği açıkladı! Bu sayı ilk kez duyuruldu ERKAN TAN:KILIÇDAROĞLU,AL SANA BİR TOP,OYNARSIN CHP MİTİNGLERİNDE HOP HOP Rusya, Esed kararını tüm dünyaya duyurdu ABD bunu beklemiyordu! Türkiye'den sürpriz Rusya hamlesi