Ana Sayfa
23 Mart 2020 ( 1126 izlenme )
Reklamlar

Bakan Soylu'dan sokağa çıkma yasağı açıklaması

Bakan Süleyman Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt..İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağının genel hale dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği konusunda “Dinamik bir süreç. Süreci takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Koornavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler hakkında Abdülkadir Selvi'ye konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? sorusuna yanıt verdi.

Selvi'nin konuyla ilgili olarka Soylu ile yaptığı mülakat şöyle:

“Evde kal” kampanyasına rağmen halkımızın bir bölümünün İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerde sokağa çıkmaya devam ettiği gözleniyor. Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gündemde mi?

“Dinamik bir süreç. Süreci takip ediyoruz. Şimdiye kadar attığımız adımların, aldığımız kararların sonucunu takip ediyoruz. Bu işin başından itibaren hareketliliği azaltmaya, sosyal mesafeyi arttırmaya çalışıyoruz. Minimum mobilizasyon ve sosyalizasyon. Hedefimiz budur. Şu ana kadar da bu hedefi tutturduğumuzu düşünüyoruz.”

Bilim Kurulu sokağa çıkma yasağını tartışıyor mu?

Bilim Kurulu üyeleriyle yaptığım görüşmede bir sonuca ulaştım. Bilim Kurulu, koronavirüsle mücadelede etkili olacak her önlemi tartışıyor. Yeter ki bu bilimsel verilere uygun olsun. Zaten şimdiye kadar alınan önlemler de Bilim Kurulu’nun kararları ışığında şekillendi. Bilim Kurulu’nda Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı konuşuluyor mu? Edindiğim izlenim, sokağa çıkma yasağının henüz değerlendirme sürecinde olduğu. Eğer alınan önlemler başarılı olur da halkımız Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dediği gibi, “kendi OHAL’ini” ilan eder, sosyal izolasyonu sağlarsa, sokağa çıkma yasağıyla ilgili değerlendirmeler devam eder. Bakın, sokağa çıkma yasağı ilan edilir ya da edilmez demiyorum. Sadece değerlendirme sürecinin devam edeceğini söylüyorum. Ama sosyal izolasyon başarılı olmaz da virüs hızla yayılmaya devam ederse, sokağa çıkma yasağı gündemde. Sokağa çıkma yasağıyla ilgili tartışmada öncelikle önlemler zincirinden söz ediliyor. Birbirini tamamlayan tedbirler demek daha doğru.

1 “Evde kal” kampanyasıyla öncelikle kişilerin sosyal izolasyonu sağlandı.

2 65 yaş ve üstü kişiler ve kronik hastalıkları olanlar başta olmak üzere risk grubunun sosyal izolasyonu sağlandı.

Son söz: Asıl önemli olan uygulama. Vatandaşlarımızın bu karara uygun olarak izolasyonu sağlamaları lazım. Sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmamasını ise vatandaşın tutumu belirleyecek. Gidişatı belirleyecek olan vatandaşın tutumu olacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP'li Atıcı kendi kendini Fransa'da rezil etti! Sen haber sunmuyorsun Fatih Portakal! HDP'den skandal açıklama: Afrin'e operasyon yeni bir darbeyi... Dilipak’tan çok kritik uyarı: Düğmeye bastılar, yarın çok geç olabilir