KILIÇDAROĞLU'NDAN ŞOK AÇIKLAMALAR..DEMİRTAŞ TERÖRLE MESAFELİ TERÖRE KARŞI ÇIKAN BİR SİYASETÇİDİR.

4558 izlenme 15 Haziran 2017
Reklamlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk ekranlarındaki "Ne Oluyor?" programında canlı yayında Şirin Payzın'ın soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu Payzın'ın "Demirtaş'ı da ziyaret eder misiniz?" sorusu karşısnda, ''Eğer ortam olursa niye olmasın. Sonuçta Demirtaş da halkın oyuyla seçilen saygın bir siyasetçi. Bir dönem oldukça da sempati uyandırdı.'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

''DEMİRTAŞ, TERÖRLE ARASINA MESAFE KOYDU''

Demirtaş terörle arasına mesafe koyan bir siyasetçi aynı zamanda. Bu konuda çok demeçleri ve açıklamaları var. Ben bir siyasetçinin bir milletvekilinin hapiste olmasını da doğru bulmuyorum. 

''PKK BİZİM CANIMIZDIR''

Selahattin Demirtaş, 2015 yılında yaptığı bir konuşmasında, ''PKK'lıların üstüne operasyon için yolladığınız askerler de bizim çocuklarımız, kardeşlerimizdir. Onların canı bizim canımızdır, öldürmeye çalıştığınız PKK'lılar da onlar da bu halkın evlatları, kardeşlerimiz, canımızdır.'' ifadelerini kullanmıştı.

''PKK'YI TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIMLAMIYORUZ''

Demirtaş, 2016 yılında Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine verdiği röprotajda ise, "Biz PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. Ancak, sivilleri hedef alan eylemlerini terör olarak nitelendiriyoruz" dedi.

PKK'LILARIN CENAZESİNE GİTMEYENE SORUŞTURMA

Demirtaş, PKK'lıların HDP'nin seçmeni olduğunu ve PKK'lıların cenazesine gitmeyen HDP'li milletvekilleri hakkında soruşturma açılacağını söylemişti.

Tutuklanan Demirtaş için hazırlanan iddianamede, 8 Mart 2013'te bir gazetede yayınlanan Kuzey Irak'ta sanık Demirtaş'ın terör örgütü PKK'nın yöneticilerinden Sabri Ok, Murat Karayılan ve Sülbüs Peri ile fotoğrafına ilişkin bir kişinin İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

SİLAHLANMA ÇAĞRISI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suruç'ta, 20 Temmuz'da DAEŞ tarafından düzenlenen saldırının ardından, "Halkımız, siyasi kurumlarımız, sivil toplum örgütleri, belediyeler, meslek örgütleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik tedbirlerini de geliştirmelidir" demişti. 

ÖZERKLİK İLANI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bazı yerleşim yerlerinde terör örgütü PKK'nın "sözde özerklik" ilan etmesi üzerine, Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, şunları söylemişti:

Demokratik özerklik elbette Türkiye'de tartışılması gereken demokratik bir sistemdir. Bir yönetim modelidir. Nasıl birileri başkanlık sistemini tartıştırmak istiyorsa partimizin de önerdiği model Türkiye'nin her yeri için güçlendirilmiş, yerinden yönetim modelleridir.

Bunun dışındaki hiçbir yol ve yönteme partimizin sıcak bakması mümkün değil. Biz, elbetteki halk inisiyatiflerini, halkın kendini yönetme hakkını sonuna kadar savunuyoruz ama dediğim gibi herkes tuzaklara karşı dikkatli olmalıdır.

(Selahattin Demirtaş'ın PKK'nın sözde elebaşı Abdullah Öcalan'ı ziyaret ettiği sırada çekilen bir fotoğraf)

(Demirtaş, PKK'nın sözde elebaşlarında Murat Karayılan ile aynı fotoğraf karesinde)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ORUCU İLK HANGİ ŞEHİR AÇAR, SORUSUNA VERİLEN CEVAPLARA ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ Seni ağlatanın yedi ceddini ağlatacağız OSMAN GAZİ TÜRBESİNDE BİR YUNAN SUBAYI DÜNYA'YI TİTRETEN TSK KLİBİ