Ana Sayfa
17 Eylül 2017 ( 493 izlenme )
Reklamlar

S400 anlaşmasının detayları belli oldu! İlk teslimat 2018'deTürkiye, uzun menzilli hava savunma sistemi ihtiyacının karşılanmasında süreci hızlandırdı. Rusya ile anlaşma imzalandı. Anlaşmanın imzalanması için Savunma Sanayi Müşteşarlığı’na (SSM) yetki verildi. SSM’nin yetkilendirilmesi, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin (SSİK) toplanması beklenmeksizin elden imzaların alınması suretiyle yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in başlattığı görüşmelerde uzun süren detaylı çalışmaların ardından Rusya ile Kurban Bayramı öncesi nihai imzalar atıldı. S400 füzesinin Türkiye’ye sevkiyatını başlatacak olan anlaşma SSM ile Rus devlet ihracat şirketi Rosoboronexport arasında yapıldı. Türkiye, anlaşma kapsamında Rusya’dan yeni nesil S400 füze bataryaları satın alacak.

 
S400 SAVUNMA SİSTEMİ 1+1 MODELİYLE ALINACAK
 
İmzaların atılmasının ardından anlaşmanın detayları da ortaya çıkmaya başladı. Edinilen bilgiye göre, Türkiye S400 sistemi tedarikini 1 + 1 modeliyle yapacak. Bu doğrultuda anlaşma, Rusya’dan 1 adet S400 füzesi alımı ve 1 adet füze için de alım garantisi verilmesini içeriyor. Sözleşme kapsamında öncelikle ilk füzenin Türkiye’ye sevkiyatı gerçekleştirilecek. İlk S400 bataryasının Türkiye’ye sevkiyatı 2018 yılında yapılacak. Bu sırada ikinci füze bataryasının kesin alımına ilişkin görüşmeler yürütülecek ve ikinci batarya, alım garantisi kapsamında ayrıca tedarik edilecek.
 
S400 ANLAŞMASININ BÜTÇESİ O TOPLANTIDA AÇIKLANACAK
 
Milyar dolarlık projenin bütçesi ise Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla açıklanacak. Kurban Bayramından bu yana üyelerin programlarının uymaması nedeniyle toplanamayan komitenin önümüzdeki günlerde toplanarak S400 alımına ilişkin bütçe de dahil SSM’ye gerekli yetkiyi vermesi bekleniyor. Hazır alım ve ortak üretime ilişkin ayrıntılar da toplantı kararıyla netlik kazanacak. 
 
MİLLİ SAVUNMA BAKANI CANİKLİ'DEN ABD'YE SERT TEPKİ
 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye’nin Rus S400 füzesi alımına ilişkin Amerika’nın açıklamalarına tepki gösterdi. Canikli, “Tüm çabamız ülkemizin savunması. Bu toprakları koruma görevi Türkiye’nin kendisindedir. Biz de bu çerçevede bu adımı attık” diye konuştu. Canikli, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in “NATO üyeleri hangi ekipmanı alacaklarına kendileri karar verir” yönündeki açıklamasını da, “Rasyonel, gerçeği gören ve yerinde bir açıklama” sözleriyle değerlendirdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Canlı yayında sert Kemalizm tartışması! Selman Öğüt stüdyoyu terk etti CHP'nin anlatıldığı kısa bir kesit: Yıllar öncesine ait,ülkenin gündemini meşgul edip ayak bağı olan muhalefet bu kadar iyi anlatılabilirdi. Hartum Üniversitesi Rektörü'nün Erdoğan takdimi:ÜMMET SENİ BEKLİYORDU,SAYIN ERDOĞAN.. Moğolları ve Bizanslıları Titreten Ertuğrul Gazi Kimdir?