Ana Sayfa
13 Kasım 2017 ( 3239 izlenme )
Reklamlar

YAVUZ SELIM HAN’IN ESRARENGIZ CEVABI

Mısır seferi sırasında Yavuz Sultan Selim Han’ın sağ kolu Hasan Can’a verdiği o tüyleri diken diken eden cevabı. Mısır seferine gidilirken ordunun korkunç Sina Çölü’nden geçmesi gerekiyordu. 

Kum fırtınalarının etrafı kasıp kavurduğu, gündüzleri dayanılmaz sıcaklara sahne olurken geceleri dondurucu soğukları davet eden bu çölü dünyada hiç bir ordu geçememişti. Yavuz Sultan Selim ordusuna moral verici sözler söyledikten sonra atını çöle sürdü. 

Herkes yanındaki suyu idareli kullanıyor, namazlar teyemmüm yapılarak kılınıyordu. Yolculuk böyle sürüp giderken Yavuz Sultan Selim’in bir ara atından indiği ve saygılı bir halde yaya olarak yürüdüğü görüldü. Herkes şaşırmıştı ama, kimse sebebini soramıyordu.

Padişahın hiç yanından ayırmadığı Hasan Can durumu öğrenmekte gecikmedi. Padişah O’na şunları söylemişti: “İki cihan sultanı Peygamber Efendimiz önümüzde yaya olarak yürürlerken biz nasıl at üstünde olabiliriz Hasan Can?”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AYDIN DOĞAN BAKIN KİME GÜVENEREK KARARGAH RAHATSIZ BAŞLIĞI ATMIŞ.İZLE PAYLAŞ Ataşehir'de kadına önce omuz sonra yumruk attı PAPAZ KUTSAMAK ADINA,ÇOCUKLARI SIRA DAYAĞINA ÇEKİYOR SANKİ..ELİNDEN KAÇANLARI TEKMELİYOR.. KILIÇDAROĞLU,OSMANLI'YI ELEŞTİREYİM DERKEN YİNE REZİL OLDU..PAYLAŞMAYAN KALMASIN