Ana Sayfa
09 Nisan 2022 ( 4758 izlenme )
Reklamlar

Zelenskiy'den Türkleri katleden terör örgütüne skandal övgü

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Yunanistan Parlamentosu’nda telekonferans aracılığıyla konuşma yaptı.

Konuşmasında savaşın Ukrayna üzerindeki etkilerine yoğunlaşan Zelenskiy, Mariupol’de yaşananlar için “Sivil nüfus açlık ve sefalet nedeniyle gitmek zorunda kaldı. Mariupol’de hala yaşayan 100 bin insan var. Zarar görmemiş bina kalmadı.” dedi.

"Ukrayna, Yunanlar tarafından Hristiyan yapıldı"
Zelenskiy, Mariupol’de yaşayan Yunan asıllı toplumun varlığını hatırlatarak, “Ukrayna, Yunanlar tarafından Hristiyan yapılan Ortodoks ülkelerden biridir.” diye konuştu.
Rusya’nın zarar veren eylemlerinin sadece Ukrayna’ya değil, tüm Avrupa’ya yöneldiğini vurgulayan Zelenskiy, “Ruslar tüm Avrupa’ya zarar vermek için ellerinden geleni yapıyor. Özellikle doğal gaz ve petrol gibi kaynaklarını kullanarak. Enerji piyasasında ve dünya gıda endüstrisinde büyük açıklara neden olarak.” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, Rus bankalarına, gemilerine Avrupa’nın sırtını dönmesini isteyerek, Ukrayna’nın hem Rusya’ya uygulanacak yaptırımlara hem de silaha ihtiyacı olduğunu söyledi.

Filiki Eterya'ya selam çaktı: Hem Ukrayna’yı hem de Helenizmi kurtarmak için savaşabileceğine inanıyorum
Türkiye'nin toprak bütünlüğünü hedef alan "Helenizm'in kurtarmak için savaşılması gerektiğini" söyleyen Zelenskiy, 1821’de Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altındaki topraklarda gerçekleşen Yunan isyanına atıfta bulunarak, “Bugün Helenizmin bir başka büyük merkezi Odessa da tehdit altında. Tarihteki Dostluk Cemiyeti (Filiki Eterya) burada kuruldu. Yunanistan’da yeni bir Dostluk Cemiyeti’nin oluşturulabileceğine ve hem Ukrayna’yı hem de Helenizmi kurtarmak için savaşabileceğine inanıyorum. Yunan devrimcileri, dün ya bağımsızlık ya da ölüm diyorlardı. Biz de bugün aynısını söylüyoruz” dedi.

Filik Eterya terör örgütü, Yunanistan’ın bağımsızlığı sürecinde özellikle Mora ve Balkan bölgesindeki Türklere soykırım uygulamasıyla biliniyor.

Neo Nazi Azov Taburu'ndan bir asker de konuştu.. Zelenskiy’nin Yunan Parlamentosu’nda yaptığı konuşma sırasında Azov Taburu‘nda savaştığını belirten Yunan asıllı bir askerin Ukrayna’daki durumu anlattığı kısa bir videoya yer verilmesi, Yunanistan muhalefetinde tepkiye neden oldu. Bazı milletvekilleri parlamentoyu terk ederken, Radikal Sol İttifak (SYRIZA), Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Değişim Hareketi Partisi (KINAL) ve Mera25 Partisi hükümetten konuya ilişkin açıklama istedi.

Ana muhalefet partisi SYRIZA’nın Lideri Aleksis Çipras, Twitter’daki paylaşımında durumu “tarihi bir utanç” olarak nitelendirerek, “Ukrayna halkıyla tabii ki dayanışma içerisindeyiz. Ancak Naziler Meclis’te konuşamaz.” dedi.
Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Azov Birliğine bağlı bir kişinin konuşmasının dahil edilmesi yanlıştı ve amacının dışındaydı.” ifadesine yer verdi...

Kaynak: Veryansıntv

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Metin Temel komutan için yapılan özel klip sosyal medyayı salladı S-400’lerle ilgili bomba gelişme! Oraya konuşlandırılacak Büyük Buhran'dan bile büyük olacak REİS,KILIÇDAROĞLU'NA YİNE LAFI ÇAKTI..Kılıçdaroğlu önce Birleşmiş Milletler'in adresini öğrensin..