Ana Sayfa
15 Ağustos 2017 ( 3000 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan işaret etmişti! 'Hançer' harekatı başladıGüvenlik Uzmanı Mete Yarar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği Suriye’deki PYD’ye yönelik harekatın ön safhasının başladığını söyledi.

Cumhurbaşkan Erdoğan, geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada, Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye’deki terör oluşumu projesinin kalbine sokulan hançerin yeni hamlelerle genişletilmesinde kararlı olduklarını söyledi. Erdoğan’ın, “Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak” sözlerinin ardından da gözler Suriye’ye çevrildi. Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Karar yazarı Mete Yarar, Türkiye’nin tüm hazırlıkları yaptığını ancak harekatın başlangıç tarihini boş bırakıldığını belirtti.

Yarar, bu kapsamda silahlı İHA’lar başta olmak üzere terör noktalarına nitelikli yıpratma operasyonlarının başladığını belirterek, “Bu tip operasyonlar sadece Afrin için yapılmaz.

Eğer Suriye’de bir operasyon yapılması düşünülüyorsa ve bu PKK ve PYD gibi Suriye, Irak ve Türkiye’nin içerisine yayılmış bir yapısıysa, operasyon için bütün fonksiyonlar düşünülür. Yani Türkiye’deki PKK’nın yapacağı eylemlere de, Irak tarafından yapılacak saldırılara da Suriye sınırında da hazırlık yapılması gerekir” dedi.

Yarar, Afrin bölgesindeki terör unsurlarının temizlenmesinin farklı farklı yerlerde yansımaları olacağını belirterek buna karşı hazırlık yapılması gerektiğini belirtti.

Bu hazırlıkların askeri, siyasi ve diplomatik hazırlıklar olarak sıralandığını kaydeden Yarar şöyle devam etti: “Bu üç boyutun da sürdüğünü düşünüyorum. En zor olan kısım diplomatik kısmı. Bu tür operasyonlarda başlangıç zamanı hiçbir zaman belirtilmez.

Ben Türkiye’nin her şeyi tamamladığını ama harekat zamanını boş bıraktığını düşünüyorum. Benim gördüğüm Fırat Kalkanı Harekatı’nda olduğu gibi nitelikli yıpratma yani silahlı İHA’lar, topçu ve tank atışlarıyla hedefler etkisiz hale getiriliyor. Bu aslında harekatın bir safhasıdır. Bunlar bir operasyon sırasında terörist unsurların gücünün kırılması için yapılıyor.”

 

KARAR

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Atatürk Havalimanı'nda sarıklı vatandaşa çirkin saldırı CHP'LİLER TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET ETTİ! BAKIN KİMLERLE! PAYLAŞIN BU HAİNLİĞİ!! Meral Akşener'in İyi Partisi için şok iddia! İYİ kısmı meğer... ABD'deki davada kritik gelişme; ''Zarrab suçlamaları kabul etti"