Auto-Created-3
01 Mart 2020 ( 12252 izlenme )
Reklamlar

Putin duyurdu: En kötüsünü yaşadık

Vnukovo Havalimanı’nda gerçekleşen bir toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Geçen hafta 2008 krizinden bu yana, küresel ekonomi piyasaları için en kötü hafta oldu" dedi.Putin’e göre, Çin’in cuma günü yayınlanan iş faaliyetleri endeksi 2008 küresel krizinin en düşük seviyesinin altına indi ve küresel stok endeksi yüzde 10’dan fazla düştü.

Diğer yandan brent petrolün varil fiyatı yılın başında 70 dolarken, hafta bitiminde 50 dolara düştü.  Diğer yandan Putin için ülke içinde bir başka sıkıntılı süreç ise  yapılan protestolar..

Rusya'nın başkenti Moskova'da, 2015'te silahlı saldırı sonucu öldürülen eski Başbakan Yardımcısı ve muhalif Boris Nemtsov'u anmak için binlerce sivil vatandaş protesto gösterisi düzenliyor. Boris'in cinayetinin siyasi olduğunu ifade eden göstericiler 'Cinayetin emrini verenleri hapiste olmalı' diyerek slogan atıyorlar.Rusya'nın başkenti Moskova'da ve çeşitli şehirlerinde toplanan binlerce gösterici,Borsi'in ölümünü protesto ederek "Katil dışarıda değil hapiste olmalı" slogan atarak ellerindeki pankartlar Boris'in öldürüldüğü köprüye yürüdü.Putin'in Suriye'den çekilmesini ve istifa etmesini istediler..Yürüyüş kortejlerinde Ukrayna bayrakları ve Avrupa Birliği bayrakları taşıyanlar dikkat çekerken Rusya'nın dış politikalarını eleştiren sloganlar da atıldı.

En dikkat çeken sloganlar arsında Suriye'deki savaş karşıtı sloganlar oldu. Protestocular Rusya'nın Suriye politikalarını eleştiren sloganlarında, Rusya askerinin çekilmesine dair ifadeler ve dövizler kullandı.

Yürüyüşte en önde ise "Putin İstifa" pankartı taşındı. Rus polisi eylemlerde şuana kadar herhangi bir çatışma ortamı oluşmadığını ve güvenlik tedbirleri içerisinde gösterilerin sürdüğünü açıklarken protesto yürüyüşüne katılımın 22 bin kişi olduğu duyuruldu.
Kremlin Sarayı'na çok yakın bir noktada silahla vurularak öldürülen muhalefet liderinin ölümünün ardından Çeçen asıllı Zaur Dadayev suikastin faili olarak tutuklanmış ve suikastten 2 yıl sonra mahkemece suçlu bulunarak 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüs ile ilgili yapılan araştırma sonuçları korkunç gerçeği ortaya çıkardı! Yani 2020 kapkara bir yıl olacak diyordu. O iddialıydı. Bizse tartışıyorduk. Bu nasıl olacaktı? Büyük ülkede küçük hesaplar.. Darbe tartışmaları ve Abdullah Gül’ün müthiş zamanlaması.. * RAND darbe raporu ve bizim gönüllüler… Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü uyardı: Buna hazır olun!