Harita şoke etti: Putin'in nihai planı Ukrayna üzerinden

3016 izlenme 02 Mart 2022
Reklamlar
Güvenlik Konseyi'ni toplayan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'nın saldırıları hakkında ekibiyle görüştü.

Lukaşenko'nun görüşmede bir harita üzerinden yaptığı konuşma dünya basınında olay yarattı. Zira harita incelendiğinde, Ukrayna'nın 4 parçaya bölündüğü görülüyor.

Lukaşenko'nun önünde brifing verdiği harita, Rusya'nın Ukrayna içindeki saldırılarını hangi yönde yürüttüğünü de gösteriyor.

Bu noktada dikkat çeken başka bir durum daha var. Haritaya göre Rusya; Odessa'yı işgal ediyor ve buradaki birliklerini de Moldova sınırları içindeki (tıpkı Ukrayna'daki Donbass bölgesi gibi) Transdinyester bölgesine doğru harekete geçiriyor.

Konuyu haberleştiren uluslararası basın, bu haritayla bir gözdağı verildiğini ve bu haritanın Putin'in gizli planı olabileceğini ifade etti.

UkraynaMoldova sınırındaki Transdinyester, Moldova içinde özerkliğini ilan etmiş sözde bir cumhuriyet. Yerleşik halkın neredeyse tamamında da Rusya pasaportu var.

BELARUSLU GAZETECİ "ODESSATRANSDİNYESTER" BÖLGESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Söz konusu harita ile alakalı Twitter'dan bir mesaj paylaşan Belaruslu gazeteci Tadeusz Giczan, "Bugünkü güvenlik konseyi toplantısında Lukaşenko, gerçek bir istila haritasını gösterdi. Haritada, Beyaz Rusya'dan fırlatılan füzelerle tahrip edilen Ukrayna askeri tesisleri gösteriliyor. Ve aynı zamanda mevcut saldırıların yönlerini... (OdessaTransdinyester bölgesi hariç!)" dedi.

BORRELL, MOLDOVA KONUSUNDA UYARMIŞTI

Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, savaşın ilk günlerinde yaptığı açıklamada, Moldova'da Rus baskısının gelecek günlerde artabileceği, Batı Balkanlar'da da benzer durumlar oluşabileceği söylemişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Saadet'in seçime katılma nedenini itiraf etti... Erdoğan'ı bu yüzden deviremiyorlar. Türk milletvekili, Can Dündar'ı yerin dibine soktu CEM KÜÇÜK HALKI KIŞKIRTAN FATİH PORTAKAL'I CANLI YAYINDA YERİN DİBİNE SOKTU!! HELAL OLSUN!!